PGE Narodowy

Radom przyjazny przedsiębiorcom?

Radom Offie Park
Radom Offie Park
Firma Walter Herz przygotowała raport, dotyczący atrakcyjności inwestycyjnej Radomia – rynku biurowego, dla którego rok 2014 zakończył się bardzo pomyślnie.

Radom – miasto na prawach powiatu położone na trasie Kraków-Warszawa - jest największym ośrodkiem zlokalizowanym w odległości zaledwie 80 km od Warszawy, co zapewnia mu bardzo dobre połączenia komunikacyjne. Jako jedno z nielicznych miast w Polsce może pochwalić się bliską odległością od lotniska, drogi krajowej S7 Gdańsk-Kraków, a także rozbudowaną siecią połączeń kolejowych.

 

Wzrastający potencjał miasta widoczny jest na podstawie zwiększonej ilości zapytań o powierzchnie biurowe w Radomiu. Powinno stanowić to jasny sygnał dla deweloperów aby rozpoczynać kolejne projekty biurowe klasy A w mieście. Widzimy, że obecne zainteresowanie jak i podpisane na przełomie roku nowe umowy oraz te, które zostaną podpisane w pierwszym kwartale kształtują bardzo pozytywną wizję popytu i podaży w 2015 roku – komentuje Bartłomiej Zagrodnik z firmy Walter Herz.

 

Ważnym czynnikiem biznesowego rozwoju Radomia jest także szeroka oferta edukacyjna – funkcjonuje w nim 14 uczelni wyższych, na których wykształcenie zdobywa prawie 12 tys. studentów. Uczelnie wychodzą naprzeciw potrzebom rynku, tworząc między innymi studia podyplomowe dedykowane branży outosurcingu. Mimo to stopa bezrobocia w tym mieście wynosi ok. 20 proc. (podczas gdy w całym kraju stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w końcu grudnia 2014 roku 11,5 proc.), a średnie miesięczne wynagrodzenie utrzymuje się w granicach 3300 zł.

 

Eksperci Walter Herz przekonują, że rynek nieruchomości w Radomiu, dzięki zainteresowaniu firm z Polski i zagranicy nieustannie się rozwija, co dotyczy nie tylko powierzchni handlowych i magazynowych, ale też biurowych. Podaż nowoczesnych miejsc do pracy biurowej wynosi w Radomiu ok. 15 000 mkw., a planowane projekty, które powinny zostać zrealizowanie w ciągu najbliższych 2 lat wskazują na duży potencjał wzrostu popytu i podaży powierzchni klasy A w tym mieście. Jeden mkw. powierzchni biurowej w Radomiu kosztuje ok. 8-12 euro miesięcznie.

 

Widoczne ożywienie zainteresowania powierzchniami biurowymi w Radom Office Park pokazuje, że podjęta przez nas decyzja o budowie pierwszego budynku klasy A w Radomiu była właściwa. W 2014 roku do grona najemców Radom Office Park dołączyły tak renomowane firmy, jak PKO BP, PGNiG, Randstad, Provident i ASSG. Obecny poziom komercjalizacji jak i toczące się rozmowy utwierdzają nas w przekonaniu, że kolejny etap naszego projektu może okazać się równie dużym sukcesem – przyznaje Dariusz Domański, Menadżer do spraw Inwestycji w AIG Lincoln.

 

Warto wspomnieć, że w ubiegłym roku dobiegła końca budowa nowej siedziby historycznej Fabryki Broni Łucznik. Rok 2014 był rokiem zwiększania atrakcyjności inwestycyjnej Radomia poprzez zrealizowanie takich inwestycji jak np. budowa lotniska czy też nowej siedziby Fabryki Broni. Widzimy także wiele nowych możliwości dla inwestorów – nasze zaangażowanie w zakresie wsparcia dla pozyskiwania biznesu a tym samym nowych miejsc pracy już niedługo powinno przynieść kolejne sukcesy – przekonuje Rafał Rajkowski, wiceprezydent Radomia.

 

Według prognoz, kolejne lata będą bardzo korzystne dla Radomia pod względem nowych inwestycji. Dzięki wciąż rozwijanej infrastrukturze, stale wzrasta potencjał miasta oraz możliwość przyciągnięcia inwestorów zainteresowanych nie tylko powierzchniami biurowymi, ale też magazynowo-produkcyjnymi.

 

Pełny raport Walter Herz dostępny poniżej.

Pobierz PDF

0.0
Napisz pierwszy komentarz