Proton Office

2013 dobrym rokiem na polskim rynku inwestycyjnym

Sienna Center
Sienna Center
Wartość transakcji inwestycyjnych na rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce wyniosła w ubiegłym roku ponad 3,4 mld euro, czyli najwięcej od 2006 roku.

Wynik 3,4 mld euro jest najlepszym od 2006 roku, kiedy to wolumen transakcji osiągnął ponad 5 mld euro. Jednocześnie jest to wynik wyższy o 26 proc. od odnotowanego w 2012 roku, jak wynika z danych Jones Lang LaSalle.

 

Segment biurowy odpowiada za ok. 1,06 mld euro, handlowy – ok. 1,32 mld euro, magazynowy – ok. 656 mln euro, nieruchomości wielofunkcyjnych (typu mixed use) oraz mieszanych transakcji portfelowych – ponad 280 mln euro, a hotelowy – ponad 113 mln euro. Jak wskazuje Jones Land LaSalle, dominacja transakcji handlowych jest istotną zmianą w porównaniu z 2012 rokiem, kiedy to przewagę miał segment biurowy. Pod względem liczby transakcji natomiast, najwięcej umów kupna-sprzedaży zawarto w 2013 roku na rynku biurowym.

 

Największą transakcją w zeszłym roku była sprzedaż centrum handlowo-rozrywkowego Silesia City Center za ponad 400 mln euro. Z kolei na rynku biurowym wyróżniły się dwie transakcje: sprzedaż kompleksu New City w Warszawie za 127 mln euro, a także przejęcie przez CA Immo pozostałych 49 proc. dawnego portfela biurowego Europolis od Axa Immoselect. W jego skład wchodzi pięć biurowców w stolicy - Bitwy Warszawskiej, Saski Point, Saski Crescent, Sienna Center oraz Warsaw Towers.

 

Polskie nieruchomości atrakcyjne dla zagranicznych inwestorów

 

Transakcje z kapitałem zagranicznym odpowiadały za ok. 94 proc. wszystkich transakcji, przy czym najwięcej przypadło na inwestorów międzynarodowych, takich jak Blackstone czy Atrium. Na drugim miejscu znaleźli się inwestorzy niemieccy (RREEF, Union Investment, Invesco, IVG, Allianz), a na kolejnych inwestorzy brytyjscy (LCP, Tristan Capital Partners, SEGRO) i amerykańscy (WP Carey, Hines, Kulczyk Silverstein Properties czy Lone Star).

 

Co skłania inwestorów do aktywności na polskim rynku nieruchomości komercyjnych? Przede wszystkim utrzymująca się dobra kondycja polskiej gospodarki, w szczególności w porównaniu z innymi krajami UE, a także większa niż rok-dwa lata temu dostępność finansowania. Nie bez znaczenia są również coraz wyższe ceny na rynkach zachodnich.

 

W minionym roku Polska cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem inwestorów zagranicznych – mówi Tomasz Puch, Dyrektor Działu Rynków Kapitałowych Nieruchomości Biurowych i Magazynowych, Jones Lang LaSalle. Znajduje to odzwierciedlenie w bardzo dobrych wynikach osiągniętych w segmencie handlowym i magazynowym, ale również w wyższych obrotach w segmencie hotelowym. W segmencie biurowym największym zainteresowaniem cieszyły się obiekty w Warszawie, jednak ciekawym trendem było ożywienie zarejestrowane na głównych rynkach poza Warszawą, czego przykładem są transakcje we Wrocławiu, Gdańsku czy Krakowie. W segmencie nieruchomości handlowych największym zainteresowaniem cieszyły się centra handlowe typu prime. W przypadku bardzo aktywnego w ubiegłym roku rynku magazynowego, uwagę inwestorów przyciągały obiekty klasy A w wiodących lokalizacjach logistycznych - czyli w pobliżu głównych aglomeracji, z bardzo dobrych dostępem do infrastruktury drogowej. Warto również zauważyć, że w minionym roku wzrosła liczba transakcji portfelowych oraz takich, których przedmiotem były udziały w spółkach. Dobrymi przykładami takich umów jest sprzedaż nieruchomości PointPark Properties (P3), 50 proc. platformy inwestycyjnej SEGRO, 49 proc. portfolio Europolis czy sprzedaż 27,75 proc. udziałów w GTC S.A. - komentuje.

 

Na koniec czwartego kwartału 2013 roku stopy kapitalizacji dla najlepszych nieruchomości biurowych wyniosły ok. 6,25 proc. W 2014 roku, jak informują eksperci Jones Lang LaSalle, możliwe jest nieznaczne ich obniżenie.

 

Biorąc pod uwagę transakcje w toku, spodziewamy się, że wolumen transakcji zawartych na rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce w tym roku będzie zbliżony do ubiegłorocznego i wyniesie ok. 3 mld euro - podsumowuje Tomasz Puch.


0.0
Napisz pierwszy komentarz