Przesterzenie biurowe na sprzedaż i wynajem

Londyński West End wciąż najdroższy

Warszawa spadła w rankingu najdroższych lokalizacji biurowych świata. Już drugi rok z rzędu na pozycji lidera plasuje się Londyn.

Londyński West End został drugi rok z rzędu uznany za najdroższą lokalizację biurową na świecie w raporcie firmy Cushman & Wakefield Office Space Across the World. Ubiegły rok charakteryzował się silnym popytem i malejącą podażą w tej dzielnicy, przez co stawki czynszów wzrosły o 5 proc. Drugie miejsce w zestawieniu zajmuje hongkońska dzielnica Central, gdzie czynsze pozostały stabilne, przez co zwiększyła się różnica między tymi lokalizacjami.

 

 

Londyn nadal przyciąga wiele międzynarodowych firm i zyskuje na atrakcyjności w skali globalnej. Czynsze w 2014 r. mogą znacząco wzrosnąć wskutek bardzo ograniczonej dostępności powierzchni biurowej w dzielnicy West End i niesłabnącego popytu ze strony wszystkich sektorów – komentuje Digby Flower, dyrektor generalny Cushman & Wakefield w Wielkiej Brytanii i dyrektor działu ds. rynków londyńskich.

 

 

Na trzecie miejsce w rankingu awansował moskiewski obszar biznesu (COB), który wcześniej zajmował pozycję szóstą. Wyższa pozycja możliwa była dzięki wysokiemu poziomowi czynszów i stabilnemu popytowi. Większość lokalizacji z Azji i Pacyfiku (np. Pekin i Tokio) utrzymała stabilne poziomu czynszów. Z powodu umocnienia się w 2013 r. dolara amerykańskiego i euro wobec indyjskiej rupii, z czwartego miejsca na ósme spadł rejon Connaught Place w New Delhi.

 

W skali światowej czynsze w 2013 r. wzrosły średnio o 3 proc., lecz tempo wzrostu było stosunkowo niewielkie w regionie EMEA, obu Amerykach oraz Azji i Pacyfiku. Natomiast na niektórych rynkach, takich jak Afryka i Bliski Wschód, czynsze za powierzchnie biurowe wzrosły nawet o 10 proc.

 

Najdroższe lokalizacje biurowe świata - ranking wg krajów
Pozycja w 2013 Pozycja w 2014 Kraj Miasto Lokalizacja Koszt najmu (euro/mkw./miesiąc)
1 1 Wielka Brytania Londyn West End 2122
2 2 Hongkong Honkong Central 1432
6 3 Rosja Moskwa COB 1092
7 4 Chiny Pekin COB 1027
5 5 Japonia Tokio COB (5 okręgów centralnych) 1003
8 6 USA Nowy Jork Midtown (Madison/Piąta Aleja) 993
3 7 Brazylia Rio de Janeiro Zona Sul 991
4 8 Indie New Delhi Connaught Place 959
10 9 Francja Paryż COB 895
9 10 Australia Sydney COB 844
33 37 Polska Warszawa COB 395

 

Warszawa spadła w rankingu z miejsca 33 na 37. Pozytywne prognozy ekonomiczne dla Polski na lata 2014-2015 wskazują dalszy rozwój rynku nowoczesnej powierzchni biurowej, przy czym wysoka presja na stawki czynszowe powinna utrzymać się w kolejnych latach – powiedział Richard Aboo, Partner, dyrektor działu powierzchni biurowych w warszawskim oddziale Cushman & Wakefield. W 2013 r. wolumen transakcji na rynku nieruchomości biurowych w Warszawie osiągnął najlepszy w historii wynik 633.600 mkw. Wzrost podaży oraz pustostanów w istniejących projektach wskazuje, że cykl koniunkturalny rynku znajduje się w fazie silnego wzrostu siły negocjacyjnej najemców szukających optymalizacji kosztów najmu lub poszukujących lepszego standardu powierzchni. Redukcja stawek czynszowych dotknęła przede wszystkim powierzchnie zlokalizowane w centrum miasta, gdzie w najlepszych budynkach stawki bazowe spadły do poziomu 25 EUR, czyli były o ok. 1,5 EUR niższe niż na koniec grudnia 2012 r. Na spadki stawek czynszowych szczególnie narażeni są właściciele istniejących budynków, których zdolność konkurowania z nowymi projektami w budowie oraz planowanymi jest często ograniczona - skomentował.

 

Pełna wersja raportu w PDF znajduje się poniżej.

Pobierz PDF

0.0
Napisz pierwszy komentarz