Proton Office

Perspektywiczny rynek

UBIQ Business Park, jedna z inwestycji biurowych powstających aktualnie w Poznaniu
UBIQ Business Park, jedna z inwestycji biurowych powstających aktualnie w Poznaniu
Rynek biurowy w Poznaniu rozwija się powoli, eksperci twierdzą jednak, że jest to jedna z najbardziej atrakcyjnych lokalizacji biurowych w Polsce.

Pod koniec 2013 r. całkowity wolumen nowoczesnej powierzchni biurowej w Poznaniu osiągnął poziom 305 000 mkw., jak wynika z najnowszego raportu firmy Savills. Poznański rynek wielkością porównywalny jest do Łodzi i Katowic, lecz jest znacznie mniejszy niż rynki biurowe w Trójmieście, Wrocławiu czy Krakowie.

 

W ubiegłym roku deweloperzy ukończyli budowę 23 200 mkw. powierzchni biurowej w Poznaniu. Na przestrzeni ostatnich 10 lat średnioroczna podaż wynosi 17 600 mkw., co jest najniższym wynikiem wśród sześciu głównych miast regionalnych. W porównaniu do Krakowa, wartość ta jest trzykrotnie niższa. Pomimo powolnego wzrostu rynku biurowego w Poznaniu w ostatnich latach, uważamy, że Poznań jest jedną z najbardziej atrakcyjnych lokalizacji biurowych w Polsce, zarówno dla deweloperów jak i dla najemców. Rynek ten najlepszy czas ma jeszcze przed sobą – komentuje Tomasz Buras, dyrektor Działu Powierzchni Biurowych w Savills Polska.

 

W budowie w Poznaniu pozostaje ok. 58 000 mkw. W bieżącym roku ma zostać ukończonych jedynie 12 000 mkw. w ramach dwóch budynków - Centrum Biurowego Podwale i Nobel Tower.

 

W mieście niewynajętych pozostaje ok. 14,1 proc. powierzchni, czyli ok. 43 100 mkw. Dwie trzecie dostępnej powierzchni znajduje się w ośmiu budynkach. Jak prognozują eksperci Savills, w 2014 r. wskaźnik pustostanów może spaść do poziomu 11-12 proc., jednak w 2015 r. wzrośnie po ukończeniu budowy Business Garden Poznań (jeśli do tego czasu nie uda się skomercjalizować większości powierzchni w tym obiekcie).

 

W 2013 r. stosunkowo aktywni byli najemcy, którzy podpisali umowy najmu 36 000 mkw. powierzchni, czyli o 46 proc. więcej niż w 2012 r. Jest to najlepszy wynik od sześciu lat. Trzy czwarte transakcji stanowiły nowe umowy. Ekspansje odpowiadały za ok. 9 proc, odnowy – 14 proc., a pre-lety - ok. 16 proc.

 

Za najlepsze powierzchnie biurowe w Poznaniu należy zapłacić ok. 13-14,5 euro/mkw./m-c.

 

Pełna wersja raportu w PDF znajduje się poniżej.

Pobierz PDF

0.0
Tagi: Savills
Napisz pierwszy komentarz