Vantage Development S.A. logoBałtyckie Centrum Biznesu Sp. z o.o. logoVastint Poland Sp. z o.o. logoDEVCO Sp. z.o.o. logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoINTER-BUD logoAgrobex Sp. z o.o. logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoNowy Styl Group logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoARTSERVIS sp. z o.o. logoMIX Biura Sp. z o.o. sp.k. logoPodium Investment logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoCity Space logoTorus logoFYI Commercial Consulting logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoArchicom logoAluprof S.A. logoForbo Flooring Systems Polska logoDom-Bud M. Szaflarski Spółka Jawna logoCOTEX Office Centre logoUNIMOR Development S.A. logoBusiness House logoINTERBIURO logoSpectra Development logoKontor logoPrzedsiębiorstwo Budowlane START logoWEKTRA HOLDING Sp. z o.o. logoOlivia Business Centre logoPorto Office A Sp. z o.o. logoTétris Poland logoHAVRE Sp. z o.o. logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo

Rynek inwestycyjny kwitnie

Pierwszy kwartał 2014 r. pod względem wolumenu transakcji na rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce był najlepszy od dziewięciu lat.

W ciągu pierwszych trzech miesięcy br. zawarto transakcje o wartości 900 mln euro, co oznacza wzrost o 70 proc. w stosunku do analogicznego okresu w roku 2013. Osiągnięty wynik jest najlepszym od dziewięciu lat.

 

Rekordowy wolumen transakcji to zasługa przede wszystkim kilku dużych transakcji na rynku biurowym i handlowym. W omawianym okresie popularnością cieszyły się przede wszystkim nieruchomości biurowe, również te zlokalizowane poza Warszawą, których głównymi najemcami są przedsiębiorstwa z branży BPO/SSC. Łączna wartość transakcji zawartych w sektorze biurowym wyniosła 500 mln euro i była prawie dwa razy wyższa niż osiągnięta na tym rynku w całym 2013 r.

 

Jak twierdzi Kamila Wykrota, dyrektor Zespołu Doradztwa i Analiz Rynkowych w DTZ, kolejne miesiące przyniosą finalizację transakcji o wartości ok. 500 mln euro. Na rynku zaobserwować można powrót zainteresowania inwestorów zagranicznych aktywami z rynków regionalnych, który rozpoczął się już w 2013 r.

 

Największą aktywnością wykazują się fundusze inwestycyjne typu private equity, które współpracują z deweloperami powierzchni komercyjnych, a także tradycyjni prywatni inwestorzy, szukający aktywów o ustabilizowanej strukturze.

 

Biorąc pod uwagę rekordowo wysoki wolumen transakcji inwestycyjnych w pierwszych trzech miesiącach tego roku, jak również dużą liczbę transakcji, które są w trakcie finalizacji, spodziewamy się, że całkowita wartość transakcji w 2014 roku będzie wyższa, niż w roku ubiegłym, kiedy to wyniosła 3,1 miliarda euro – podsumowuje Kamila Wykrota.


0.0
Tagi: DTZ
Napisz pierwszy komentarz
mantra