Proton Office

Jaka jest transparentność polskiego rynku nieruchomości?

Najbardziej transparentne rynki nieruchomości na świecie to Wielka Brytania, Stany Zjednoczone, Australia, Nowa Zelandia i Francja. Jak wypada w tym zestawieniu Polska?

Globalny Indeks Transparentności Rynku Nieruchomości opracowywany jest przez ekspertów JLL i LaSalle Investment Management i obejmuje 102 rynki nieruchomości na całym świecie. Są one poddawane analizie pod względem takich czynników jak m.in. dostęp do danych rynkowych oraz przejrzystość i skuteczność legislacji. Według najnowszej edycji badania, najbardziej transparentnymi rynkami na świecie są Wielka Brytania, Stany Zjednoczone, Australia, Nowa Zelandia i Francja, natomiast najgorzej wypada Libia.

 

Jak wynika z Globalnego Indeksu Transparentności, ponad 80 proc. badanych krajów poprawiło swoją transparentność w porównaniu z 2012 r. Największy awans zanotowały Kenia, Katar, Ghana, Nigeria i Rumunia. Wynik znacząco poprawiły również kraje Europy Środkowo – Wschodniej, w tym Polska, która wspięła się na 17 pozycję i jest wyżej notowana niż np. Hiszpania, Norwegia, Austria czy Włochy. Należy przy tym zaznaczyć, że Polska pozostaje liderem w swoim regionie. Kolejne miejsca w Europie Środkowo-Wschodniej zajmują Czechy i Węgry.

 

Jednym z regionów, którego zanotowały najbardziej znaczący awans w obszarze transparentności jest Europa Środkowo – Wschodnia. Najwyżej notowanym krajem regionu w globalnym rankingu jest Polska, a następnie Czechy, które utrzymały swoją pozycję. Warto zwrócić uwagę na Rumunię która znacząco poprawiła swoje wyniki w zakresie przejrzystości rynku w porównaniu do roku 2012. Wpływ na to miało wejście do Unii Europejskiej i wdrażanie unijnych standardów legislacyjnych oraz działania mające na celu poprawę jakości i efektywności sądownictwa. W rankingu awansowały również Węgry, które zajmują trzecie miejsce w regionie pod względem transparentności rynku, a także Słowacja, Chorwacja oraz Serbia – wyjaśnia Kevin Turpin, Dyrektor Działu Badań Rynku i Doradztwa, JLL w Europie Środkowo – Wschodniej. Na niektórych rynkach odnotowano spadek poziomu transparentności, m. in. na Ukrainie.

 

Na wzrost transparentności w większości krajów wpływ ma ożywienie na rynkach oraz zwiększona aktywność inwestorów. Nie bez znaczenia jest również poprawa sytuacji ekonomicznej, nagłaśnianie przez media przypadków korupcji, skandali oraz wypadków na placu budowy, a także rozwój koncepcji zrównoważonego budownictwa. Lista państw, które notują największą poprawę w zakresie transparentności skorelowana jest ze wzrostem aktywności inwestorów na danym rynku. Wynika to z tego, że inwestorzy oczekują reform w zakresie jasności procedur i dostępu do informacji o rynku, na którym planują ulokować swój kapitał. Rządy zaś szybko zdają sobie sprawę, że brak takich ulepszeń może zahamować napływ tego kapitału. Dobrym przykładem jest Kenia, która w ubiegłym roku zanotowała zwiększony napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych i najbardziej poprawiła swoją pozycję w rankingu – mówi Jeremy Kelly, Dyrektor Globalnych Programów Badawczych JLL.

 

Globalny Indeks Transparentności Rynku Nieruchomości stanowi istotne narzędzie dla inwestorów i najemców poszukujących nowych lokalizacji dla biznesu. Jest to także ważna informacja dl instytucji publicznych, które działają na rzecz poprawy transparentności gospodarki.

 

Więcej informacji: http://www.jll.com/greti


0.0
Napisz pierwszy komentarz