Proton Office

Prawie ¼ poznańskich biurowców stoi pusta?

JLL podsumowało polski rynek biurowy w I kw. 2015 r. Ponad połowa realizowanej obecnie powierzchni biurowej przypada na Warszawę, najniższy wskaźnik pustostanów utrzymuje się w Krakowie, zaś niepokojąco wysoki odnotował Poznań.

Obecnie deweloperzy realizują w Polsce ok. 1,4 mln mkw. powierzchni biurowej – wliczając w to modernizacje i przebudowy istniejących obiektów. Ponad połowa (755 000 mkw.) przygotowywanych biur przypada na Warszawę. Poza stolicą najbardziej dynamicznymi rynkami pozostają Wrocław (178 000 mkw.), Kraków (157 000 mkw.) i Trójmiasto (140 000). Tak duża aktywność inwestorów przekłada się na zainteresowanie Polską międzynarodowych przedsiębiorstw, szczególnie z sektora BPO/SSC.

 

Zobacz także: BPO lubi Polskę

 

To, co wyróżnia Polskę na tle innych państw regionu, to duża liczba bardzo dobrze rozwiniętych ośrodków miejskich, takich jak: Warszawa, Kraków, Wrocław, Trójmiasto, Katowice, Poznań, Łódź, Szczecin czy Lublin. Do gry o najemców z sektora usług wchodzą również mniejsze miasta posiadające odpowiednią infrastrukturę i kadry. Możliwość dywersyfikacji i zróżnicowana oferta biurowa to duże atuty naszego kraju – uważa Anna Młyniec, Dyrektor Działu Wynajmu Powierzchni Biurowych i Reprezentacji Najemcy w JLL.

 

Popyt na powierzchnie biurowe

 

Całkowity popyt brutto na powierzchnie biurowe osiągnął w 2014 r. rekordowy wynik ponad 1 mln mkw. Bardzo dobrym popytem charakteryzuje się również rok 2015 – w I kw. 2015 r. popyt osiągnął poziom 300 000 mkw., z czego 132 000 mkw. zostało wynajęte poza Warszawą.

 

W ostatnich kilku latach popyt w głównych polskich aglomeracjach systematycznie rósł. Ten wzrost zawdzięczamy napływowi nowych i rozwojowi już funkcjonujących w Polsce firm z sektora usług dla biznesu. Wraz z nowymi inwestycjami i prowadzonymi procesami rekrutacyjnymi rósł również wolumen zajmowanej powierzchni biurowej – komentuje Mateusz Polkowski, Dyrektor w Dziale Badań Rynku i Analiz w JLL.

 

Wskaźnik pustostanów

 

Na koniec I kwartału br. najniższym współczynnikiem powierzchni niewynajętej mógł pochwalić się największy rynek biurowy poza Warszawą – Kraków (6,2 proc.). Najmniej najemców spośród polskich miast przyciąga stolica Wielkopolski – w Poznaniu wskaźnik pustostanów osiągnął bardzo wysoki poziom 23 proc. W wypadku innych miast współczynnik waha się od 7,9 proc. w Łodzi do 14,1 proc. w Szczecinie.

 

Warto zauważyć, że firmy poszukujące powierzchni biurowych powinny brać pod uwagę nie tylko współczynnik powierzchni niewynajętej rozpatrując dane miasto, ale przede wszystkim liczbę opcji najmu adekwatnej powierzchni biurowej dostępnej w istniejących i realizowanych biurowcach. Często współczynnik pustostanów nie odzwierciedla sytuacji na rynku patrząc z perspektywy pojedynczej firmy poszukującej szczególnie dużego biura – dodaje Anna Młyniec.

 

Czynsze

 

Najemcy poszukujący powierzchni biurowej w Polsce mają duże możliwości wyboru, zarówno patrząc od strony standardu technicznego, jak i ceny. Stawki najmu za najlepsze powierzchnie biurowe w Polsce, spełniające wymagania firm z sektora nowoczesnych usług dla biznesu i ulokowane w największych ośrodkach miejskich, w tym w Warszawie, w głównych skupiskach biurowych poza centrum, kształtują się na poziomie od 11 do 15 euro za metr kwadratowy miesięcznie. Na rynkach wschodzących, takich jak Rzeszów, Olsztyn, Opole, Bydgoszcz, Toruń czy Kielce, miesięczne stawki są niższe – w granicach 8–12 euro za metr kwadratowy – podsumowuje Anna Młyniec.


0.0
Napisz pierwszy komentarz