Giant

W jakim kierunku zmierza zrównoważone budownictwo?

Konferencja „Biura XXI wieku” zorganizowana przez Ogólnokrajowe Stowarzyszenie Budownictwa Zrównoważonego 16 maja 2017 r. w hotelu Westin w Warszawie, była okazją do szczegółowej analizy najważniejszych korzyści wynikających z wdrożenia nowoczesnych rozwiązań w budownictwie.

 

W panelu zatytułowanym „Biurowe Yin Yang – czyli równowaga między kosztami eksploatacyjnymi a jakością środowiska wewnętrznego” wzięli udział: Arkadiusz Lewenko z Trilux Polska, Marcin Juszczyk z kancelarii Drzewiecki, Tomaszek & Wspólnicy, Marcin Kłosowski z Green Water Solution, Tomasz Pałka z Caverion oraz Paweł Ryszewski z firmy Halton. Dyskusję moderował Krzysztof Kogut z Real Estate Manager. Eksperci rozmawiali o najefektywniejszych rozwiązaniach pozwalających na obniżenie kosztów eksploatacyjnych przy zachowaniu wysokiej jakości środowiska wewnętrznego. 

Konferencję zamknęła dyskusja pt. „Najemca dyktuje warunki – biura odpowiadające aktualnym oczekiwaniom.” Aleksandra Krawsz z Kinnarps, dr inż. arch. Jan Cieśla z BuroHappold, Aleksander Szybilski z Cushman & Wakefield oraz Bogusz Parzyszek z Workplace Solutions Eksperci starali się wykazać, że energia, jakość środowiska wewnętrznego i komfort użytkowników wyznaczają ścieżkę rozwoju dla nowoczesnego budownictwa. Rozmową ekspertów kierowała Katarzyna Lipka, Associate Director z Działu Doradztwa i Badań Rynkowych firmy Cushman & Wakefield. 

Wdrożenie zasad zrównoważonego rozwoju wiąże się ze spełnieniem oczekiwań użytkowników przy poszanowaniu energii i środowiska naturalnego. To wszystko można osiągnąć przy współpracy inwestorów, projektantów i deweloperów, co staraliśmy się pokazać na tej konferencji – powiedział Piotr Bartkiewicz, partner w firmie Go4energy.

Uczestnicy konferencji, oprócz pogłębienia specjalistycznej wiedzy popartej badaniami i analizą danych przedstawionych w raporcie pt. „Zużycie energii w budynkach biurowych”, mogli poznać studia przypadków audytów energetycznych, certyfikacji budynków, BIM oraz wpływu środowiska wewnętrznego na produktywność.

O zachowanie równowagi ciała i ducha podczas konferencji zadbała szkoła jogi Shakti, która poprowadziła krótkie warsztaty dla wszystkich uczestników. 

Konferencja „Biura XXI wieku” odbyła się w Hotelu Westin, który był pierwszym w Polsce hotelem z certyfikatem LEED for Existing Buldings. 

Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym przez Prezydenta Miasta Szczecin, Polską Federację Rynku Nieruchomości, Polski Związek Firm Deweloperskich, Stowarzyszenie Architektów Polskich oraz IFMA Polska.

Po tej edycji czujemy, że w kwestii merytorycznej postawiliśmy poprzeczkę bardzo wysoko. Przy organizacji kolejnych wydarzeń będziemy starali utrzymać się ten poziom i ze świeżymi pomysłami, jeszcze bardziej pogłębiać tematykę zrównoważonego budownictwa. Być może już za rok będziemy omawiać kolejne wyniki z badania zużycia energii w budynkach biurowych. Jest to projekt otwarty, każdy deweloper czy inwestor może dołączyć i sprawdzić jak jego budynek wypada na tle innych – podsumował Tomasz Augustyniak, prezes OSWBZ.

 


1 Raport „Zużycie energii w budynkach biurowych” do pobrania ze strony: http://oswbz.org/raporty/

 

  • 1
  • 2

0.0
Napisz pierwszy komentarz