PGE Narodowy

LC Corp rozświetla katowicki rynek

|
O potencjale Katowic oraz pierwszej inwestycji biurowej realizowanej na Śląsku rozmawiamy z panem Krzysztofem Szargawińskim, dyrektorem zarządzającym w firmie LC Corp.
Krzysztof Szargawińskim, dyrektorem zarządzającym w firmie LC Corp
Krzysztof Szargawiński, dyrektor zarządzający w firmie LC Corp

Silesia Star, czyli Gwiazda Śląska. Skąd pomysł na taką nazwę?

Pod koniec 2013 roku zorganizowany został konkurs „Nazwij Biurowiec”, w którym uczestnicy przesyłali propozycje nazwy biurowca wraz z uzasadnieniem. Spośród nadesłanych pomysłów wybrano Silesia Star, nazwę kojarzoną z lokalizacją obiektu, a także osiedlem, przy którym powstał biurowiec, potocznie zwanym Gwiazdą. 

 

Katowicki biurowiec to pierwsza inwestycja LC Corp w tym rejonie Polski. Co zadecydowało o wyborze Katowic na siedzibę Państwa obiektu biurowego?

Każda inwestycja ma swój optymalny czas realizacji, uzależniony przede wszystkim od spodziewanej efektywności biznesowej. W minionych latach trwała wytężona praca władz Katowic nad przyciągnięciem inwestorów. W rezultacie, obserwujemy wzmożone zainteresowanie Katowicami jako lokalizacją usług BPO. Uważamy, że dostępność wykształconej kadry, przychylność inwestycyjna władz Katowic oraz bardzo dobre skomunikowanie przyczynią się do przypływu nowych inwestycji, a co za tym idzie – zapotrzebowania na powierzchnie biurowe. Nasza katowicka inwestycja oferuje 27 500 metrów kwadratowych najmu. Wcześniej realizowaliśmy obiekty komercyjne w Warszawie i we Wrocławiu. Dla przykładu, w tym czasie oddaliśmy do użytku wrocławski kompleks Sky Tower, który łączy w sobie funkcję komercyjną z mieszkalną. Natomiast w 2013 roku uruchomiliśmy również nowoczesny kompleks biurowy Wola Center, zlokalizowany w Warszawie przy ul. Przyokopowej 33. Teraz przyszedł czas na budowę nowoczesnego biurowca w Katowicach. Mam nadzieję, że nasz projekt idealnie wpisuje się w nową biznesową strategię miasta.

 

Jak ocenia Pan przyszły potencjał Katowic w zakresie inwestycji biurowych? Czy Pana zdaniem coraz więcej firm będzie decydowało się na ulokowanie obiektu biurowego właśnie w tym mieście?

Katowice sprzyjają przedsiębiorczości, a dynamika przemian w regionie tworzy bardzo korzystny klimat dla prowadzenia biznesu. Wybór siedziby w tym mieście to pewna inwestycja w przyszłość i z tego też korzystają firmy lokujące tu swoje biura. Zakładamy zatem, że rynek inwestycji biurowych będzie rozkwitał w Katowicach, a także w innych miastach Śląska.

 

Silesia Star znajduje się w ścisłym centrum Katowic. Z jakich udogodnień związanych z lokalizacją oraz infrastrukturą mogą korzystać Państwa najemcy?

Biurowiec Silesia Star położony jest bezpośrednio przy Drogowej Trasie Średnicowej, Uniwersytecie Śląskim oraz Muzeum Śląskim, przy głównych węzłach komunikacji miejskiej, a także w niewielkiej odległości od dworców PKS i PKP oraz lotniska, dzięki temu jego najemcy będą mogli w łatwy i szybki sposób, wybranymi środkami komunikacji dostać się nie tylko w inne rejony Katowic i Górnego Śląska, ale całej Polski, a także innych państw europejskich, chociażby Niemiec czy Czech. Taka lokalizacja sprzyja z pewnością rozwojowi firm, których pracownicy często podróżują.

 

Obecnie coraz więcej osób dojeżdża do pracy rowerem. Czy w Państwa obiekcie znajdują się jakieś rozwiązania dedykowane rowerzystom?

Na długości całej głównej fasady rozlokowane są stojaki na rowery, które zaprojektowane zostały specjalnie dla Silesia Star, tak aby pasowały do architektury budynku. Natomiast w przyszłości planujemy uruchomienie zamykanej rowerowni na parkingu podziemnym -1.

 

Czy biurowiec jest wyposażony w ekologiczne rozwiązania?

Biurowiec Silesia Star jest wyposażony w wiele ekologicznych rozwiązań. Po pierwsze obiekt powstał na terenie o niskiej wartości ekologicznej, wcześniej częściowo zurbanizowanej, co z kolei przełożyło się na wzrost tego wskaźnika. Po drugie ukształtowanie fasady budynku znacząco redukuje zyski ciepła pochodzące od światła słonecznego, a nieduże okna o dobrych parametrach mają znaczący wpływ na izolacyjność przegród, co przekłada się bezpośrednio na dużą efektywność energetyczną budynku. Należy także wspomnieć o wysoko refleksyjnym szkleniu, które jest nie tylko pomysłem na charakterystyczną estetykę budynku, ale także ogranicza przegrzewanie wnętrz, jednocześnie redukując koszty chłodzenia. Co więcej, większość powierzchni biurowej jest oświetlona światłem naturalnym. Okna są uchylane, co daje możliwość manualnego sterowania układem klimatyzacji. Natomiast betonowe prefabrykaty elewacyjne wyprodukowane w pobliskich Siemianowicach pozwoliły na oszczędność energii w zakresie produkcji i transporcie. Są one również łatwe w późniejszym przetworzeniu. Warto także dodać, iż zasadzone w otoczeniu biurowca gatunki zieleni nie wymagają intensywnego podlewania, co dodatnio wpływa na oszczędność wody.

 

Czy prosta i minimalistyczna bryła budynku nawiązuje do sąsiadującego otoczenia? Czy może wpisuje się w charakter Katowic jako miasta przemysłowego?

Silesia Star, którego projekt został przygotowany przez pracownię architektoniczną APA Kuryłowicz & Associates, wyróżnia się nowoczesną i prostą architekturą. Zewnętrzne płaszczyzny elewacji są wybudowane z betonu perforowanego otwieralnymi oknami o zróżnicowanych wielkościach i kontrastowej, złotawej kolorystyce. Co więcej, materiały elewacyjne są podporządkowane prostocie oraz charakterowi lokalizacji, nawiązując do surowości budynków przemysłowych oraz tradycji katowickiego modernizmu.

 

Dziękuje za rozmowę.

 


0.0
Napisz pierwszy komentarz