Giant

Ochota - dzielnica z potencjałem

|
O potencjale warszawskiej Ochoty rozmawiamy z Haraldem Jeschek.
Haraldem Jeschek, Partnerem Zarządzającym Grupy Karimpol
Harald Jeschek, Partner Zarządzający Grupy Karimpol

Dlaczego zdecydowali się Państwo na realizację kolejnej inwestycji przy Alejach Jerozolimskich?

Grunt przy Alejach Jerozolimskich kupiliśmy już w 2001 roku. Wtedy ryzyko inwestowania w Polsce było dość wysokie ze względu na niepewność prawną związaną z przygotowaniem procesu inwestycyjnego. Uważaliśmy jednak, że ten obszar będzie naturalnym kierunkiem przyszłego rozwoju Warszawy. Znajdował się blisko centrum miasta, Centralnego Obszaru Biznesu i z potencjałem kolejnych inwestycji. Byliśmy pierwszym inwestorem biurowym w tej części Alei Jerozolimskich. Pozostałe inwestycje na tym terenie były przeważnie mieszkaniowe, a część z nich to stare budownictwo.

Czemu akurat ten obszar?

Kiedy rozpoczęliśmy nasz pierwszy projekt – Equator I – władze Warszawy zdecydowały o dużej przebudowie Alei Jerozolimskich. Była zaplanowana na kilka lat, ale dzięki temu procesowi Aleje stały się jedną z najwygodniejszych tras wyjazdowych na zachód z miasta. Dla nas ważna była także bliskość Dworca Zachodniego, Centralnego Obszaru Biznesu, dobry dostęp dla ruchu samochodowego i rozwój komunikacji miejskiej. Widzieliśmy rozwój tej dzielnicy także poprzez realizację innych udogodnień: projektów handlowych, ścieżek rowerowych, miejsc parkingowych czy ośrodków medycznych – które my także wprowadziliśmy do naszych obiektów.

Jak wygląda sytuacja w zakresie zasobów powierzchni biurowej na warszawskiej Ochocie w porównaniu do typowo biznesowych rejonów Warszawy?

Ochota znajduje się na trzecim miejscu w Warszawie pod względem podaży powierzchni biurowej wśród wszystkich dzielnic stolicy. Duża aktywność budowlana w południowo-zachodnich dzielnicach Warszawy, włączając Ochotę, będzie skutkowała dużą ilością oddanej powierzchni biurowej w 2016, a zwłaszcza w 2017 roku. Ponadto, na warszawskim rynku można zaobserwować ciągle dobry poziom wynajmu. W 2015 roku zostało wynajęte blisko 117 tys. mkw. powierzchni w południowo-zachodnich dzielnicach i blisko 68,5 tys. mkw. w pierwszej połowie 2016 roku. Ochota jest obecnie jedną z najpopularniejszych dzielnic jeśli chodzi o inwestycje biurowe, a poziom wakatów jest tutaj niższy niż dla całej Warszawy.

Czym wyróżnia się ta dzielnica na tle innych?

Ochota ma jeden z najbardziej efektywnych układów komunikacyjnych w Warszawie. Porównując ją na przykład do Woli, gdzie budujemy Skyliner’a, Ochota ma lepszą lokalizację pod względem ruchu samochodowego. Wola jest bardziej nastawiona na transport publiczny. Poza rozwojem biznesowym dzielnicy, o którym wspominałem, Ochota jest także jedną z najszybciej rozwijających się dzielnic w kontekście rynku mieszkaniowego i udogodnień dla mieszkańców. Dzięki inwestycjom, które są tu obecnie realizowane, Ochota zyskuje nowe tereny publiczne, zatem komfort życia i pracy w tej dzielnicy będzie rósł.

Jak oceniają Państwo potencjał rozwoju warszawskiej Ochoty?

Rozwój Ochoty został uwarunkowany poprzez jej geograficzne położenie, ponieważ przebiegają tutaj znaczące dla miasta arterie. To jedyna dzielnica z której dojazd zarówno do lotniska Chopina jak i centrum zajmuje ok. 10 minut. To typowa dzielnica mieszana pod kątem projektów biznesowych i mieszkaniowych, w kolejnych latach obydwa te kierunki będą zachowane. Optymistycznie wyglądają także plany lokalnych władz dotyczące inwestycji w infrastrukturę na Ochocie oraz komunikację miejską, łącznie z przebudową Placu Zawiszy i dalszych usprawnień systemu drogowego.

 


0.0
Napisz pierwszy komentarz