Giant

Skyliner – biurowiec, który wyróżnia się na mapie Warszawy

|
Budynek firmy Karimpol Polska zlokalizowany przy Rondzie Daszyńskiego bez wątpienia przyciąga wzrok. Wszystko za sprawą wykończenia.

Skyliner to kolejny z biurowców powstających na warszawskiej Woli. Należy również do najwyższych budynków w mieście. Jego powierzchnia wynosi ponad 40 000 mkw. rozlokowanych na 34 kondygnacjach. 30 z nich przeznaczono na przestrzeń biurową, natomiast pozostałe 4 na powierzchnię handlowo- usługową i gastronomiczną. Skyliner wyróżnia się dzięki wyjątkowemu wykończeniu. Jego elewację pokryto krystalicznym, bezbarwny szkłem. Całkowicie przeszklony jest także hol budynku. Ma on wysokość 4 kondygnacji i tym samym jest najwyższym lobby biurowym w Polsce. Otoczono go efektowną kolumnadą złożoną z słupów o wysokości 16 m. Ciekawym pomysłem jest również tzw. żyletka, czyli imponujących rozmiarów (195 m) pionowy pas biegnący przez środek budynku od fasady aż po najwyższą kondygnację. Wykonano go z ryflowanych płyt betonowych. Jest to element spajający hol oraz znajdujący się na ostatniej kondygnacji, również całkowicie przeszklony skybar prezentujący panoramę całej Warszawy. „Żyletka” jest widoczna od strony ul. Prostej.

Kolejnym oryginalnym rozwiązaniem jest zastosowanie „pióropusza”, czyli 20-metrowego świetlika, wykonanego z żelbetu pokrytego szklaną elewacją. Był to najtrudniejszy do wykonania element konstrukcyjny biurowca. Całość prezentuje się imponująco, a okazały „pióropusz” widoczny jest nawet z najdalszych części Warszawy.

Za wykonanie elewacji odpowiedzialna była firma ELJAKO-AL, natomiast nowoczesny projekt stworzyła pracownia APA Wojciechowski. Głównym wykonawcą inwestycji jest Warbud.

Dzisiejsze rozwiązania pozwoliły architektom na rozmach i odwagę w projektowaniu fasady Skylinera. Każdy z elementów budynku i jego elewacji jest spójny z otoczeniem i założeniami obiektu. Chcieliśmy, aby Skyliner miał świetną architekturę, ale był przede wszystkim funkcjonalny – cofnięte słupy konstrukcyjne to możliwość lepszej aranżacji przestrzeni biura oraz panoramiczne widoki w narożnikach niedostępne w innych budynkach. Dzięki wykorzystaniu najnowszych technologii użytkownicy naszego biurowca będą mogli pracować w miejscu cichym i kameralnym, mimo że zlokalizowanym w centrum Warszawy – podsumowuje dyrektor techniczny Karpimpol Polska Szymon Zduńczyk.

Obecnie trwają prace wykończeniowe biurowca. Otrzymał on precertyfikację BREEAM na poziomie Excellent.


 


5.0
Napisz pierwszy komentarz