Giant

Fińskie technologie dla polskich biurowców

|
Petri Lintumäki podczas prezentacji fińskich technologii high-performance buildings
Fińskie firmy dostarczające zaawansowane technologie budynkowe przybyły z misją gospodarczą do Polski. O rozwiązaniach z zakresu inteligentnych budynków rozmawiamy z Petri Lintumäki, dyrektorem programu High-performance building w Cleantech Finland.
Petri Lintumäki, dyrektor programu High-performance building w Cleantech Finland
Petri Lintumäki, dyrektor programu High-performance building w Cleantech Finland

Jakie technologie high-performance buildings wchodzą w zakres oferty fińskich dostawców, którzy przybyli z misją handlową do Polski?

W składzie przybyłej dzisiaj do Polski misji gospodarczej są dostawcy szerokiego spektrum inteligentnych technologii dla budownictwa (high-performance buildings). Przyjechały firmy dostarczające automatykę budynkową, inteligentne urządzenia pomiarowe, pompy ciepła, panele grzewcze i chłodzące, energooszczędne oświetlenie oraz innowacyjne struktury budynkowe (fasady). Wszystkie te technologie mają jeden wspólny mianownik – zwiększają efektywność energetyczną budynków. Natomiast to spektrum firm pokazuje, że fińskie firmy mogą dostarczyć praktycznie wszystkie technologie potrzebne do podnoszenia wydajności energetycznej biurowców.

Jak te technologie zmieniły Finlandię?

W Finlandii ten proces zmiany również jeszcze trwa. Za sprawą rygorystycznych regulacji dotyczących budynków samowystarczalnych energetycznie (nearly-zero-energy-buildings), mamy kilka ciekawych projektów, które są obecnie prowadzone w Finlandii. Moim zdaniem najbardziej spektakularnym przedsięwzięciem jest Kalasatama w stolicy kraju w Helsinkach. Obszar ten do roku 2030 ma stać się miejscem zamieszkania dla 20 000 mieszkańców i miejscem pracy dla 8000 osób. Będzie w nim zlokalizowanych kilka wysokiej klasy budynków biurowych i mieszkalnych, samowystarczalnych energetycznie lub nawet generujących nadwyżkę energii. Obecnie w świecie zachodnim budynki odpowiadają za 40 proc. globalnej emisji CO2, więc taki duży projekt jak Kalasatama, będzie znaczącym krokiem w kierunku realizacji ambitnych celów w zakresie energoefektywności miasta. Mocno przyczyni się on też do osiągnięcia przez fińską stolicę stanu miasta neutralnego dla zmian klimatu. Rezultaty będziemy widzieć w kolejnych dekadach. To może być również inspiracja dla polskich miast, zwłaszcza z południa kraju, które borykają się z problemem zanieczyszczenia powietrza.

Dlaczego polski rynek nieruchomości komercyjnych powinien sięgać po technologie high-performance buildings?

Dlatego, że te technologie poprawiają energoefektywność obiektów i pozwalają zmniejszać koszty eksploatacji, a dodatkowo poprawiać warunki pracy w biurowcach i w konsekwencji poprawić wydajność pracowników. Takie budynki są cenione przez najemców, bo zwiększają wartość obiektu, a właśnie tego chcą deweloperzy i właściciele nieruchomości.

Wiemy już jakie korzyści tego typu rozwiązania przynoszą deweloperom, ale co zyskują administratorzy i użytkownicy budynków?

Użytkownicy biurowców osiągają korzyści dzięki zmniejszeniu zużycia energii, ale high-performance buildings to coś więcej niż tylko proste oszczędności energii, to jednocześnie budynki z dobrą jakością powietrza i klimatem wewnątrz pomieszczeń. Są dowody na to, że takie wnętrze powoduje poprawę wydajności pracy, co w długim okresie czasu jest korzyścią dla najemcy.

 

  • 1
  • 2

5.0
Tagi: FINPRO
Napisz pierwszy komentarz