Inter-bud Fabryczna - duży

EKO Food Business Award dla Sodexo w Oxygen Park

Chilli Bistro by Sodexo
. W trzeciej edycji Food Business Awards 2014 za najlepszą restaurację pracowniczą roku wybrano CHILLI Bistro by Sodexo
Restauracja CHILLI Bistro by Sodexo, znajdująca się w Oxygen Park w Warszawie została uznana za najlepszy lokal gastronomiczny w Polsce w kategorii restauracja pracownicza w trzeciej edycji Food Business Awards 2014.

Food Business Awards, organizowany w ramach Forum Rynku Gastronomicznego Food Business, to konkurs, w którym komisja złożona z prelegentów i panelistów Forum wybiera najlepsze restauracje i lokale gastronomiczne. W trzeciej edycji Food Business Awards 2014 za najlepszą restaurację pracowniczą roku wybrano CHILLI Bistro by Sodexo.

 

Jesteśmy dumni, że jury tegorocznego konkursu Food Business Awards 2014 nagrodziło jeden z oferowanych przez Sodexo konceptów restauracji. CHILLI Bistro by Sodexo to model restauracji pracowniczej nastawionej na oczekiwania różnych klientów pracujących w jednym miejscu. Podstawą docenionego konceptu jest nowoczesna organizacja lokalu oraz zróżnicowane menu, oparte na świeżych produktach, przygotowane przez ekspertów żywieniowych i szefów kuchni Sodexo. Cieszymy się, że restauracja doceniana każdego dnia przez klientów spotkała się z uznaniem profesjonalistów z branży – mówi Rafał Głowacki, dyrektor ds. usług Prestige w Sodexo Polska.

 

CHILLI Bistro działa w ramach jednego z konceptów oferowanych przez Sodexo, który zakłada, by restauracje były projektowane z uwzględnieniem preferencji i oczekiwań klientów, badanych w autorskiej ankiecie PersonixTM. W oparciu o wyniki, przy uwzględnieniu specyfiki działalności właścicieli lub zarządców obiektów, powstaje zindywidualizowane miejsce. Badanie umożliwia ponadto tworzenie i stałe rozwijanie menu.

 

Nagrodzona restauracja CHILLI Bistro by Sodexo serwuje dania rybne, mięsne oraz wegetariańskie, a wśród propozycji dostępne są potrawy przygotowane bez dodatku tłuszczu, mąki, panierki, zasmażki czy pozbawione glutenu. W karcie nie brakuje tradycyjnych polskich potraw i klasycznych dań kuchni międzynarodowej. Menu uwzględnia ponadto sezonową dostępność poszczególnych produktów oraz jest dostosowane do kalendarza obchodzonych świąt.

 

W CHILLI Bistro serwis kelnerski zastąpiony jest wydawaniem posiłków wprost z linii wydawczej (za pomocą tzw. systemu pagerów). Dodatkowe linie wydawcze służą do serwowania zup oraz ekspozycji produktów Simply to Go, kanapek, owoców, deserów i napojów. Ciekawą formułą podawania potraw jest wprowadzony w restauracji „show cooking”, czyli gotowanie na oczach klientów.

 

Współczesne restauracje pracownicze dalekie są od powielania starych schematów stołówek pracowniczych. Decyduje w nim klient, wymagający ciekawego wystroju, nowoczesnej organizacji oraz oferty spełniającej jego oczekiwania.

 

Zobacz także: Najsmaczniejsze miejsce w firmie

 

Sodexo Polska On-site Services zarządza prawie 80 restauracjami i prowadzi techniczną obsługę nieruchomości w ponad 400 obiektach w Polsce. Firma należy do Grupy Sodexo, świadczącej usługi podnoszące jakość życia. Firma została założona w 1966 r. przez Pierre’a Bellon’a, dziś funkcjonuje w 80 krajach, zarządzając nieruchomościami i oferując usługi motywacyjne.

 

Oxygen Park jest kompleksem biurowym klasy A, składającym się z dwóch sześciokondygnacyjnych budynków o łącznej powierzchni najmu 18 400 mkw. W biurowcu znajduje się parking podziemny na 162 miejsca, powierzchnia handlowo-usługowa oraz wewnętrzny zielony dziedziniec pomiędzy budynkami. Kompleks posiada międzynarodowy certyfikat BREEAM na poziomie Very Good. Projekt Oxygen Park przygotowała pracownia architektoniczna JEMS Architekci


0.0
Napisz pierwszy komentarz
Park Project II
mantra