Giant

Czy deweloper mieszkaniowy to deweloper biurowy?

|
Półwiejska 47 w Poznaniu - wizualizacja projektu Inwestycji Wielkopolski
Półwiejska 47 znajduje się na skrzyżowaniu ulic Półwiejskiej oraz Królowej Jadwigi
Czy deweloper, który specjalizuje się w budownictwie mieszkaniowym może bez większych problemów zacząć realizować biurowce? O czym powinien wiedzieć i na co uważać przed rozpoczęciem nowej działalności?

Różnice między realizacją biurowców i mieszkań widoczne są niemal na wszystkich etapach planowania i realizowania inwestycji. Dotyczą zarówno kwestii formalnych, jak i technicznych.

 

Finansowanie

 

Budując pierwszy biurowiec, należy liczyć się z problemami już na etapie zbierania funduszy. Wiążą się one przede wszystkim ze spełnieniem wymagań stawianych przez bank udzielający kredytu. W wypadku inwestycji o charakterze biurowym banki wymagają bowiem określonego poziomu umów pre-let, tymczasem warunek przedsprzedaży znacznie łatwiej jest spełnić podczas realizacji budynków o charakterze mieszkaniowym, które z reguły sprzedają się szybciej. Klienci, dzięki rachunkom powierniczym dla inwestycji mieszkaniowych, czują się bezpiecznie, przez co łatwiej jest podjąć im decyzję o zakupie. Banki natomiast chętniej udzielają finansowania na rachunku powierniczym, który jest jednym z zabezpieczeń zrealizowania inwestycji.

 

Instalacje

 

Mówiąc o różnicach w realizacji budynków mieszkalnych i biurowców, nie można zapomnieć też o kwestiach technicznych, związanych przede wszystkim z instalacjami – teletechnicznymi, ochrony danych i ludzi, a także ogrzewaniem, wentylacją i klimatyzacją. Podczas gdy w budownictwie mieszkaniowym rzadko spotyka się klimatyzowane mieszkania, to obiekty biurowe muszą być wyposażone zarówno w klimatyzację, jak i w wentylację zapewniającą ponadnormatywną wymianę powietrza. Dodatkowo, jak wyjaśnia Andrzej Marszałek, prezes zarządu Inwestycji Wielkopolski, w wypadku budynków biurowych mamy do czynienia z bardziej wymagającymi przepisami dotyczącymi ochrony ppoż.

 

Systemy, których nie ma w budownictwie mieszkaniowym, oraz wyższe standardy instalacji stosowane podczas realizacji nieruchomości biurowych, przekładają się na większy niż w budynkach mieszkalnych procentowy udział instalacji w koszcie całkowitym obiektu, ale jednocześnie pozwalają na znaczne oszczędności energii elektrycznej i cieplnej podczas jego użytkowania, co nie tylko przekłada się na realne pieniądze, ale także służy środowisku. Ten ekologiczny aspekt pozwala przypuszczać, a właściwie być pewnym, że w przyszłości inteligentne systemy zarządzania będą stosowane także w budynkach mieszkalnych – uważa Mikołaj Konopka, wiceprezes firmy Euro Styl.

 

Rozkład pomieszczeń

 

Zupełnie inne są też założenia dla budynku mieszkaniowego i biurowego, jeśli chodzi o rozkład pomieszczeń. W bloku mieszkalnym przyjmuje się podział na kuchnie, łazienki, pokoje. Rozkład ten – choć musi być atrakcyjny dla klienta – to jednak może być stały dla wszystkich mieszkań w budynku, a przynajmniej typowy dla każdego z pionów. Budynek biurowy natomiast musi dysponować powierzchnią elastyczną, taką, którą każdy nowy najemca będzie mógł dowolnie do siebie dostosować.

 

Zobacz dalej: Klient nasz pan


0.0
Napisz pierwszy komentarz