Giant

„Romans sztuki i techniki” w Technoparku Pomerania

Artykuł

|
Malowidło ścienne w Technoparku Pomerania
Artysta-malarz Wojciech Koniuszek i projektant wnętrz Piotr Ledóchowski
Do nowej przestrzeni Technoparku Pomarania zawitała sztuka – na ścianach budynków artyści tworzą malowidła i rzeźbę.

Oryginalna dekoracja i dawka inspiracji

 

Dzieła sztuki powstające obecnie w Technoparku Pomerania będą nie tylko oryginalną dekoracją wnętrz – ich zadaniem jest pobudzenie do myślenia pracowników innowacyjnych firm, funkcjonujących w obiekcie. Prace stanowią ostatni etap budowy Technoparku, który zostanie oddany do użytkowania pod koniec stycznia br., a w marcu przyjmie pierwszych najemców.

 

Artyści tworzący w technoparku Pomerania pochodzą ze Szczecina, mają jednak w swoim dorobku także wystawy i działania artystyczne w Polsce oraz za granicą, dzięki czemu zdobyli już uznanie wśród odbiorców sztuki i mają doświadczenie w realizacji podobnych prac. Na dwóch ścianach o powierzchni ok. 60 mkw. w holu jednego z trzech nowych budynków, powstają wielkoformatowe obrazy ścienne autorstwa artysty-malarza Wojciecha Koniuszka oraz projektanta wnętrz Piotra Ledóchowskiego, natomiast w kolejnym budynku na ścianie o powierzchni prawie 40 mkw. artystka-rzeźbiarka Monika Szpener tworzy rzeźbę.

 

Romans sztuki i techniki

 

Tematem przewodnim powstających dzieł jest rozwój nowych technologii informatycznych, a także miejsce i rola, jaką odgrywają one w życiu człowieka. Inwestor zwraca uwagę, że do rozwoju tak sztuki, jak i nauki oraz biznesu niezbędna jest kreatywność, toteż ważne jest, aby nowe firmy z branży informatycznej mogły rozwijać się w przestrzeni, pobudzającej do myślenia i stanowiącej inspirację dla nowatorskich konceptów. Stąd inicjatywa, aby w rozbudowanym Technoparku poza biurami znalazły się również przestrzenie wystawowe, sale spotkań, lunch bar oraz otwarte przestrzenie do pracy indywidualnej i zespołowej o powierzchni prawie 700 mkw. Odpowiednio wyposażone i umeblowane, wzbogacone o elementy artystyczne, będą przestrzeniami kreatywnymi – opowiada Katarzyna Witkowska z Technoparku Pomerania.

 

Artysta Wojciech Koniuszek podkreśla, że w metaforycznym sensie będzie to pewnego rodzaju romans sztuki i techniki. Ideą malarstwa ściennego jest pokazanie współdziałania człowieka z maszyną i nawiązanie do świata IT. Nawiązujemy tu także do estetyki filmu „Metropolis” Fritza Langa, który oddaje to, co się dzieje w rozwoju technologicznym – dodaje projektant Piotr Ledóchowski. Jednym z elementów muralu będzie neon z napisem Techne – greckim słowem oznaczającym nie tylko sztukę, ale również rzemiosło. Jak tłumaczy Wojtek Koniuszek – W Starożytnej Grecji sztuka była dużo szerzej pojmowana niż obecnie, zawierało się w tym również postrzeganie sztuki jako rzemiosła, umiejętności wykonania czegoś według określonych reguł. Ideą przyświecającą artystom jest oddanie w malarstwie ducha rozwoju technologicznego, szczególnie tego współczesnego, opartego na informatyce i technologiach IT.

 

Zobacz także: Symbol perfekcji i zawodowstwa w lobby budynku Ericpol

 

Symboliczny wymiar rzeźby

 

Wielkoformatowe obrazy zbudują perspektywę pomieszczenia – ściany w holach przestaną być płaskie, sztuka ożywi i uatrakcyjni przestrzeń. Podobnie ma działać rzeźba Moniki Szpener. Głównymi elementami tej realizacji będą światło, elastyczna membrana oraz kilka tysięcy figurek przedstawiających ludzi. Rzeźba ideologicznie odnosi się do płynności rzeczywistości, w której żyje współczesny człowiek, systemów i zależności, w których musi się poruszać, aby funkcjonować w społeczeństwie i często w przestrzeni korporacyjnej. Chcę symbolicznie pokazać dążenie na szczyt i utrzymanie się na fali – wyjaśnia Monika Szpener.

 

Kto za tym stoi?

 

Inicjatorem oraz koordynatorem działań jest Monika Krupowicz, która prowadzi galerię sztuki Open Gallery, a ich koszt zostanie pokryty z funduszy przeznaczonych na wykonanie ścian dekoracyjnych, finansowanych w części przez głównego wykonawcę inwestycji – spółkę Skanska, a w części – przez Technopark Pomerania. Projekt jest drugą inicjatywą Open Gallery, dzięki której w Szczecinie w przestrzeni publiczno-biurowej powstaną obiekty artystyczne.

 

Mam nadzieję, że dzieła te przejdą do historii, a sztuka w przestrzeni publicznej będzie elementem każdej inwestycji w Szczecinie. Umieszczona na etapie projektowania kosztuje niewiele w skali całej inwestycji – podsumowuje Monika Krupowicz.

 

Działalność Technoparku Pomerania ukierunkowana jest na rozwijanie innowacyjnej przedsiębiorczości w regionie, wspieranie lokalnych przedsiębiorców oraz zwiększanie atrakcyjności miasta dla zagranicznych firm. Umowy najmu powierzchni w Technoparku Pomerania podpiszą wkrótce pierwsze 32 firmy informatyczne – w większości małe i średnie przedsiębiorstwa oraz kilkanaście start-upów z branży IT.

 


0.0
Napisz pierwszy komentarz