Bałtyckie Centrum Biznesu Sp. z o.o. logoSpectra Development logoARTSERVIS sp. z o.o. logoMIX Biura Sp. z o.o. sp.k. logoForbo Flooring Systems Polska logoINTERBIURO logoCOTEX Office Centre logoKontor logoFYI Commercial Consulting logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoDom-Bud M. Szaflarski Spółka Jawna logoPodium Investment logoAgrobex Sp. z o.o. logoDEVCO Sp. z.o.o. logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoTétris Poland logoWEKTRA HOLDING Sp. z o.o. logoINTER-BUD logoVantage Development S.A. logoUNIMOR Development S.A. logoArchicom logoPorto Office A Sp. z o.o. logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoCity Space logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoHAVRE Sp. z o.o. logoVastint Poland Sp. z o.o. logoTorus logoAluprof S.A. logoPrzedsiębiorstwo Budowlane START logoNowy Styl Group logoOlivia Business Centre logoBusiness House logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo

Model joint venture coraz bardziej popularny

Z danych Jones Lang LaSalle wynika, że szybko rośnie popularność struktur joint venture Kapitał i Doświadczenie.

Tylko w pierwszej połowie 2013 roku, 70 proc. transakcji Funduszy Emerytalny oraz Państwowych Funduszy Majątkowych realizowanych na rynku europejskim dotyczyła struktur Kapitał i Doświadczenie. Od 2008 roku zwiększyła się również ilość inwestycji tych funduszy na rynku nieruchomości komercyjnych. Efektem tego jest wzrost znaczenia wyspecjalizowanych partnerów biznesowych, którzy wcześniej zastępowani byli przez menadżerów bez określonej specjalizacji.

Coraz częściej klienci zgłaszają się do nas po rekomendacje najlepszych w swojej specjalizacji partnerów biznesowych, z którymi mogliby wspólnie realizować przedsięwzięcia na rynku nieruchomości komercyjnych. Zwykle dotyczy to projektów, w których wartość dodana oparta jest na wiedzy i doświadczeniu, wynikającym z sektorowej i geograficznej specjalizacji. Obecnie doradzamy również klientom, którzy poszukują współinwestorów skłonnych do udziału kapitałowego w dotychczasowych przedsięwzięciach bądź w procesach przejęcia innych projektów – wyjaśnia  Rory Mepham, Dyrektor Działu Corporate Finance CEE, Jones Lang LaSalle.

Model joint venture Kapitał i Doświadczenie, w uproszczeniu, polega na tym, że dawca kapitału własnego nawiązuje współpracę z doświadczonym, posiadającym dużą wiedzę na temat konkretnego rynku, podmiotem z segmentu nieruchomości. Wśród przykładów takich działań należy wymienić współpracę konsorcjum na czele z Allianz z ECE zawiązaną w celu kupna centrum handlowego Silesia City Center oraz konsorcjum pomiędzy NBIM i Prologis.


0.0
Napisz pierwszy komentarz
mantra