EKO Multimedialne show podczas wmurowania kamienia pod 220-metrową wieżę

Multimedialne show podczas uroczystości wmurowania kamienia
18 listopada odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod warszawską inwestycję Ghelamco – Warsaw Spire.

Pod aktem erekcyjnym kompleksu Warsaw Spire podpisali się m.in.: Janusz Piechociński, Wicepremier i Minister Gospodarki, Raoul Delcorde, Ambasador Królestwa Belgii w Polsce, Ilkka Laitinen, Dyrektor Wykonawczy agencji Frontex, Paul Gheysens, Prezes Ghelamco Group, Jeroen van der Toolen, Dyrektor Zarządzający Ghelamco na Europę Środkowo-Wschodnią, gość specjalny wydarzenia – Kris Peeters, Minister-Prezydent Rządu Flandrii, Johna Eyersa, architekta projektu z pracowni Jasper Eyers & Partners oraz Adama Wagnera z Polsko – Belgijskiej Pracowni Architektonicznej Projekt.

 

Ceremonia zbiegła się w czasie z rozpoczęciem budowy kondygnacji naziemnych 220-metrowej wieży kompleksu, która na przełomie 2014 i 2015 roku osiągnie swoją ostateczną wysokość. Prócz budynku wieżowego, Warsaw Spire składa się z dwóch 55-metrowych budynków.

 

Realizacja Warsaw Spire to bez wątpienia największe wyzwanie i najbardziej wyjątkowy projekt w długiej historii naszej firmy. W inwestycji tej połączyliśmy nasze doświadczenie i wiedzę z wizją stworzenie kompleksu, który będzie nie tylko znakomitym obiektem biurowym lecz również zrewitalizuje tą część miasta i odda ją mieszkańcom Warszawy. Jestem przekonany, że Warsaw Spire, łączący w sobie funkcje biurowe i publiczne, to projekt, który da warszawiakom powód do dumy – powiedział Paul Gheysens, Prezes Ghelamco Group.

 

Kris Peeters, Minister-Prezydent Rządu Flandrii podczas uroczystości odniósł się do owocnej współpracy polsko-flamandzkiej: Warsaw Spire stanie się prawdziwą ikoną tego wspaniałego miasta, jest również inspirującym przykładem technicznego zaawansowania naszych flamandzkich przedsiębiorstw. Ponadto, symbolizuje on silną i nieustannie umacnianą przyjaźń między Polską i Flandrią. Wspaniale, że budynek otrzyma certyfikat zrównoważonego budownictwa BREEAM. Życzę wszystkim zaangażowanym w projekt powodzenia na dalszym etapie procesu konstrukcyjnego i z niecierpliwością oczekuję znakomitego rezultatu prac.

 

Podpisany akt erekcyjny wraz z kilkoma monetami euro i złotymi oraz polskimi i belgijskimi wydaniami gazet z 18.11.2013 został umieszczony w kapsule ze stali nierdzewnej i pobłogosławiony przez Piotra Walendzika, Proboszcza Parafii Wszystkich Świętych w Warszawie. Gdy budynek zostanie oddany do użytkowania, kapsuła znajdzie się w recepcji budynku wieżowego.

 

Kulminacyjnym elementem części oficjalnej wydarzenia był trójwymiarowy pokaz multimedialny, w którym aktor gestami kontrolował animację. W pokazie zaprezentowana została Warszawa oraz kompleks Warsaw Spire, zlokalizowany w kwartale ulic Grzybowskiej, Łuckiej, Wroniej i Towarowej.

 

Warsaw Spire będzie drugim, po Pałacu Kultury i Nauki, najwyższym budynkiem w Warszawie, mierzącym 180 metrów do dachu i 220 metrów wraz z antenami. W trzech budynkach oferować będzie 100 000 mkw. powierzchni biurowej. Obiekt jest największym obecnie realizowanym kompleksem biurowym na terenie Europy. Jego budowa rozpoczęła się w 2011 roku, a we wrześniu 2013 roku zakończono prace konstrukcyjne biurowca B, jednego z dwóch 15-metrowych budynków kompleksu. Zakończono także montaż szklanej fasady. Obecnie prowadzone są prace elektryczne, instalacyjne i murarskie. Równolegle z pracami przy budynku B trwały prace w podziemnych kondygnacjach budynków C i A (wieży). W listopadzie bieżącego roku oba obiekty osiągnęły poziom zero.

 

Pierwsze kondygnacje wieży mają powstać do końca 2013 roku, a od początku przyszłego roku wieża przyrastać będzie w tempie jednej kondygnacji na tydzień. Budynek A ma zostać oddany do użytku w drugim kwartale 2015 roku, a dwa niższe obiekty – już w 2014 roku.

 

Kompleks ubiega się o certyfikat BREEAM na poziomie Excellent.

 

Projekt Warsaw Spire powstał w belgijskiej pracowni M. & J-M. Jaspers – J. Eyers & Partners we współpracy z Polsko-Belgijską Pracownią Architektury – Projekt.


0.0
Napisz pierwszy komentarz