Przykład blobitektury powstanie we Wrocławiu

OVO Wrocław
Elewacja OVO wykonana zostanie z Corianu
Wybrano generalnego wykonawcę inwestycji OVO Wrocław, przypieczętowując tym samym rozpoczęcie budowy.

Wyróżniający się niezwykłą architekturą OVO Wrocław ma być nowoczesnym budynkiem łączącym w sobie biura, pięciogwiazdkowy hotel, luksusowe apartamenty oraz lokale usługowe. Inwestor, firma Wings Properties Sp. z o.o., wchodząca w skład grupy Star Group Poland, wybrała na generalnego wykonawcę firmę Eiffage Polska Budownictwo. Budowa OVO Wrocław zakończyć ma się w 2016 r.

 

To wielka przyjemność ponownie pracować z partnerem o tak ugruntowanej pozycji, który stosuje rozwiązania techniczne na najwyższym poziomie. Nasze poprzednie doświadczenia dają pewność, że prace nad OVO Wrocław trafiają w dobre ręce, a projekt zostanie zrealizowany z dbałością o najmniejsze detale – powiedział Ron Ben Shahar, inwestor OVO Wrocław.

 

Obecnie Eiffage współpracuje z Wings Properties przy budowie krakowskiej inwestycji – Angel Wawel. Jest nam bardzo miło, że po raz kolejny zostaliśmy obdarzeni zaufaniem. Realizacja niezwykłego kompleksu OVO Wrocław będzie jednym z naszych najważniejszych projektów. Mamy nadzieję, że jest to początek współpracy ze znakomitym inwestorem przy przedsięwzięciach wymagających wielkiego zaangażowania, doświadczenia i dużej wiedzy budowlanej – skomentował Marek Kowalik, dyrektor regionu południowego Eiffage Polska Budownictwo.

 

Wybór generalnego wykonawcy oznacza zamknięcie procesu przygotowań do budowy projektu. We wrześniu 2013 r. inwestor rozpoczął przedsprzedaż apartamentów OVO, a w listopadzie inwestycja zdobyła gwarancję pełnego finansowania. Koszt budowy wynieść ma 260 mln zł, z czego 100 mln zł to wkład inwestora, a pozostała część – kredyt udzielony przez Alior Bank.

 

Zdobyliśmy finansowanie i wybraliśmy generalnego wykonawcę, który odznacza się najwyższym poziomem i solidnością wykonywanych prac. Inwestycja nabiera tempa, a jej zakończenie planowane jest na pierwszy kwartał 2016 roku – powiedział Shuckie Ovadiah, inwestor OVO Wrocław, dyrektor projektu.

 

Budowa OVO Wrocław ma rozpocząć się w drugiej połowie kwietnia br. i potrwać dwa lata. Inwestor planował rozpocząć prace już sześć lat temu, lecz z powodu niepewnej sytuacji gospodarczej projekt nie zdobył finansowania i został odłożony w czasie. Przez te kilka lat przeznaczyliśmy na projekt i jego utrzymanie znaczne sumy pieniędzy. Ciężko pracowaliśmy, żeby zachować pierwotną wizję oraz najwyższą jakość inwestycji. Sprzyjające warunki pojawiły się w drugiej połowie 2012 roku. Złapaliśmy wiatr w żagle, wyznaczyliśmy kierunek i rozpoczęliśmy intensywną fazę przygotowań – wyjaśnił Shuckie Ovadiah.

 

Projekt zostanie zrealizowany w odświeżonej wersji, z wykorzystaniem niezwykłego materiału – Corianu. Wcześniej jego użycie nie byłoby możliwe, gdyż jego zastosowanie zostało w Polsce dopuszczone dopiero w 2013 r.

 

Pracownia Gottesman–Szmelcman Architecture, odpowiedzialna za projekt, zawarła w jednym budynku kilka funkcji i nadała mu niezwykłą, opływową formę. Obiekt ma być pierwszym w Polsce przykładem tzw. blobitektury, czyli nurtu architektonicznego inspirowanego obłymi i miękkimi formami.

 

Uwielbiam Wrocław za to, że jest otwartym miastem, które nie boi się nowości. Dlatego projektując OVO, staraliśmy się dać miastu coś niezwykłego, ale jednocześnie wpisującego się w samą ideę Wrocławia. To dla mnie bardzo ważny projekt, w który jestem zaangażowany osobiście – powiedział Asaf Gottesman, architekt koncepcyjny OVO Wrocław.

 

Osiągnięcie nietypowego kształtu możliwe jest właśnie dzięki zastosowaniu Corianu. Materiał ten został opatentowany przez firmę DuPont, która wynalazła również teflon i kevlar.

 

Do tej pory sprzedano 40 proc. apartamentów oraz 5 lokali biurowych w OVO Wrocław. Jak powiedziała Ewa Omasta, manager ds. sprzedaży i marketingu OVO Wrocław: OVO Wrocław znajduje się w samym centrum miasta i sąsiaduje z parkiem, na który widok z tarasów o powierzchni 50-200 m kw. będzie miało wielu mieszkańców. Dzisiaj trudno o takie mieszkania. Właśnie rozpoczynamy kolejny etap sprzedaży apartamentów, mieszkań i biur, a także komercjalizację lokali usługowych.

 

W budynku powstanie także hotel DoubleTree by Hilton. W kompleksie znajdzie się również restauracja, kawiarnia, wielofunkcyjne patio oraz klub fitness z basenem. Chcieliśmy stworzyć projekt prezentujący inny stosunek budynku do przestrzeni miejskiej. Jeśli koncepcja biurowca zakłada niedostępną enklawę, to my chcieliśmy stworzyć OVO jako otwarty budynek, w którym wewnętrzny dziedziniec stanowi przestrzeń publiczną i łączy w sobie wiele aspektów miejskiego życia – podkreślił Asaf Gottesman, architekt koncepcyjny.

 

OVO Wrocław będzie miał 9 kondygnacji (w tym 6 nadziemnych) i będzie wysoki na 25 m. Całkowita powierzchnia budynku wyniesie 48 627 mkw. Na najemców czekać będzie 28 lokali biurowych.


5.0
Napisz pierwszy komentarz