Tork

EKO Wiecha 180 metrów nad ziemią

Warsaw Spire w Warszawie
Warsaw Spire
W Warszawie ukończono budowę ostatniego, 49. piętra budynku wieżowego kompleksu Warsaw Spire. Budynek A osiągnął tym samym wysokość 180 metrów.

Na placu budowy kompleksu, należącego do Ghelamco zabetonowano najwyższy strop budynku wieżowego. Tym samym zakończyła się realizacja konstrukcji ostatniego z trzech obiektów wchodzących w skład kompleksu Warsaw Spire.

 

Otwarcie biurowca planowane jest na kwiecień 2016 roku. Wówczas stolica Polski wzbogaci się o 100 000 mkw. całkowitej powierzchni biurowej, z czego 60 000 mkw. znajdzie się w 49-kondygnacyjnym wieżowcu. Dwa niższe, 15-piętrowe budynki sąsiadujące oferują po ok. 20 000 mkw. powierzchni. Obecnie Warsaw Spire jest już wynajęty na poziomie przekraczającym 50 proc.

 

Prace związane z realizacją kompleksu rozpoczęły się w połowie 2011 roku. Pierwszy etap trwał osiem miesięcy i polegał na wykonaniu najgłębszej zrealizowanej dotychczas w Polsce ściany szczelinowej o głębokości ponad 55 metrów. Po zakończeniu prac w częściach podziemnych powstawać zaczęły kolejne kondygnacje naziemne. Jako pierwsza, w 2013 roku, ukończona został konstrukcja 55-metrowego budynku B, po nim w 2014 roku konstrukcja budynku C. Równocześnie trwały prace związane z realizacją budynku wieżowego. Zgodnie z przyjętym harmonogramem każda kondygnacja powstawała średnio w ciągu jednego tygodnia.

 

Projekt architektoniczny kompleksu przygotowała M. & J-M. Jaspers – J. Eyers & Partners, Polsko-Belgijska Pracownia Architektury. Wartość inwestycji wynosi 1 miliard zł.


0.0
Napisz pierwszy komentarz