Gdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoVantage Development S.A. logoWEKTRA HOLDING Sp. z o.o. logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoARTSERVIS sp. z o.o. logoOlivia Business Centre logoLC Corp S.A. logoGhelamco Poland logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoAgrobex Sp. z o.o. logoTorus logoDEVCO Sp. z.o.o. logoArchicom logoHAVRE Sp. z o.o. logoEcho Investment logoMIX Biura Sp. z o.o. sp.k. logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoVastint Poland Sp. z o.o. logoKontor logoUNIMOR Development S.A. logoPodium Investment logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoAluprof S.A. logoDom-Bud M. Szaflarski Spółka Jawna logoCity Space logoINTER-BUD logoAWIM Grupa Inwestycyjna logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoBusiness House logoINTERBIURO logoPrzedsiębiorstwo Budowlane START logoNowy Styl Group logoGTV Lighting logoFYI Commercial Consulting logoForbo Flooring Systems Polska logoSpectra Development logoCOTEX Office Centre logoPorto Office A Sp. z o.o. logoTétris Poland logoEURO STYL Spółka Akcyjna logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo

Plac Europejski doceniony przez urbanistów

Plac Europejski zdobył pierwsze wyróżnienie dla Warszawy w historii prestiżowego konkursu organizowanego przez Towarzystwo Urbanistów Polskich
Polscy urbaniści docenili Plac Europejski, przy którym stoi kompleks biurowy Warsaw Spire. Otrzymał on nagrodę za najlepiej nowo wykreowaną przestrzeń w tegorocznej edycji konkursu na najlepszą przestrzeń publiczną w Polsce.

Konkurs organizowany jest przez Towarzystwo Urbanistów Polskich. W tegorocznej edycji po raz pierwszy w jego historii za najlepiej zaprojektowaną przestrzeń publiczną w Polsce została uznana realizacja z Warszawy. Jest to zatem wyróżnienie nie tylko dla Ghelamco, ale i dla stolicy, która długo czekała na taką nagrodę. Konkurs objął patronatem honorowym Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej. 

 

Plac Europejski to niezwykły projekt. To zupełnie nowa, nieznana do tej pory w Polsce jakość przestrzeni miejskiej, która przejawia się nie tylko w estetyce, ale także w sferze funkcjonalnej, jako miejsce spotkań, kultury i sztuki. Bardzo nas cieszy, że jury złożone z profesjonalistów doceniło ogrom pracy, jaki włożyliśmy w stworzenie tej przestrzeni. – mówi Jarosław Zagórski, Dyrektor Handlowy i Rozwoju Ghelamco Poland

 

Plac Europejski jest pierwszym tej skali placem miejskim w Warszawie. Został on zaprojektowany i zrealizowany przez dewelopera na prywatnej działce. Ta wysokiej jakości przestrzeń publiczna z fontannami i zielenią powstała w miejscu dawniej zaniedbanego kwartału ulic Towarowej, Grzybowskiej, Wroniej i Łuckiej.

 

Spoglądając na życie, które toczy się na Placu Europejskim widać, jak bardzo brakowało w Warszawie takiego miejsca. Codziennie, wśród tysięcy roślin i dziesiątek dorodnych drzew, wolne chwile spędzają tu mieszkańcy i pracownicy pobliskich biurowców. W lecie ochłody daje im woda z kaskadowego strumienia, który przecina plac aż do stóp wieżowca Warsaw Spire. W nocy strumienie fontanny, podświetlone przez wielobarwne reflektory, tworzą spektakl wodnych akrobacji. W tym miejscu odnajdą się nie tylko miłośnicy wielkiego miasta, ale także natury: można tu zobaczyć okazy rzadkich drzew, takich jak chińskie metasekwoje, cyprysiki błotne i glediczie trójcierniowe – dodaje Jarosław Zagórski.

 

Projekt tej przestrzeni to dzieło belgijskiej pracowni Wirtz International Landscape Architects. W swoim portfolio ma ona m. in. ogrody Pałacu Elizejskiego, Jardin du Carrousel w Ogrodach Tuileries w Paryżu, czy Jubilee Park w Londynie. 

 

Plac Europejski posiada również bogaty program funkcjonalny, o który zadbał inwestor projektu, firma Ghelamco. Po północnej stronie placu powstał Art Walk. Jest to specjalnie zaprojektowana nowoczesna galeria wystawowa, dzięki której pracownicy kompleksu i mieszkańcy mogą obcować ze sztuką o każdej porze dnia. Tuż obok, na ścianach kamienic przy ul. Grzybowskiej, znajdują się dwa murale wykonane przez artystów – Rafała Olbińskiego i Francois Schuiten'a. 

 

Charakter placu dopełniają restauracje i kawiarnie, jak np. Daft Cafe, Stixx Grill&Bar, Wabu Sushi Bar. Coraz bliżej otwarcia jest również restauracja Genesis. 

 


0.0
Napisz pierwszy komentarz
Podium Park banner duży
mantra