Kinnarps Polska Sp. z o.o.

Plac Europejski doceniony przez urbanistów

Plac Europejski zdobył pierwsze wyróżnienie dla Warszawy w historii prestiżowego konkursu organizowanego przez Towarzystwo Urbanistów Polskich
Polscy urbaniści docenili Plac Europejski, przy którym stoi kompleks biurowy Warsaw Spire. Otrzymał on nagrodę za najlepiej nowo wykreowaną przestrzeń w tegorocznej edycji konkursu na najlepszą przestrzeń publiczną w Polsce.

Konkurs organizowany jest przez Towarzystwo Urbanistów Polskich. W tegorocznej edycji po raz pierwszy w jego historii za najlepiej zaprojektowaną przestrzeń publiczną w Polsce została uznana realizacja z Warszawy. Jest to zatem wyróżnienie nie tylko dla Ghelamco, ale i dla stolicy, która długo czekała na taką nagrodę. Konkurs objął patronatem honorowym Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej. 

 

Plac Europejski to niezwykły projekt. To zupełnie nowa, nieznana do tej pory w Polsce jakość przestrzeni miejskiej, która przejawia się nie tylko w estetyce, ale także w sferze funkcjonalnej, jako miejsce spotkań, kultury i sztuki. Bardzo nas cieszy, że jury złożone z profesjonalistów doceniło ogrom pracy, jaki włożyliśmy w stworzenie tej przestrzeni. – mówi Jarosław Zagórski, Dyrektor Handlowy i Rozwoju Ghelamco Poland

 

Plac Europejski jest pierwszym tej skali placem miejskim w Warszawie. Został on zaprojektowany i zrealizowany przez dewelopera na prywatnej działce. Ta wysokiej jakości przestrzeń publiczna z fontannami i zielenią powstała w miejscu dawniej zaniedbanego kwartału ulic Towarowej, Grzybowskiej, Wroniej i Łuckiej.

 

Spoglądając na życie, które toczy się na Placu Europejskim widać, jak bardzo brakowało w Warszawie takiego miejsca. Codziennie, wśród tysięcy roślin i dziesiątek dorodnych drzew, wolne chwile spędzają tu mieszkańcy i pracownicy pobliskich biurowców. W lecie ochłody daje im woda z kaskadowego strumienia, który przecina plac aż do stóp wieżowca Warsaw Spire. W nocy strumienie fontanny, podświetlone przez wielobarwne reflektory, tworzą spektakl wodnych akrobacji. W tym miejscu odnajdą się nie tylko miłośnicy wielkiego miasta, ale także natury: można tu zobaczyć okazy rzadkich drzew, takich jak chińskie metasekwoje, cyprysiki błotne i glediczie trójcierniowe – dodaje Jarosław Zagórski.

 

Projekt tej przestrzeni to dzieło belgijskiej pracowni Wirtz International Landscape Architects. W swoim portfolio ma ona m. in. ogrody Pałacu Elizejskiego, Jardin du Carrousel w Ogrodach Tuileries w Paryżu, czy Jubilee Park w Londynie. 

 

Plac Europejski posiada również bogaty program funkcjonalny, o który zadbał inwestor projektu, firma Ghelamco. Po północnej stronie placu powstał Art Walk. Jest to specjalnie zaprojektowana nowoczesna galeria wystawowa, dzięki której pracownicy kompleksu i mieszkańcy mogą obcować ze sztuką o każdej porze dnia. Tuż obok, na ścianach kamienic przy ul. Grzybowskiej, znajdują się dwa murale wykonane przez artystów – Rafała Olbińskiego i Francois Schuiten'a. 

 

Charakter placu dopełniają restauracje i kawiarnie, jak np. Daft Cafe, Stixx Grill&Bar, Wabu Sushi Bar. Coraz bliżej otwarcia jest również restauracja Genesis. 

 


0.0
Napisz pierwszy komentarz
mantra