Lobos Nieruchomości logoPlac Zamkowy – Business with Heritage/ Senatorska Investment Sp. z o.o. logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoFYI Commercial Consulting logoAgrobex Sp. z o.o. logoPRO-INVEST S.A. logoPorto Office B Sp. z o.o. logoReflexSun.eu – SizeFlex Sp. z o.o. logoINTERBIURO logoDEVCO Sp. z.o.o. logoALLCON INVESTMENT logoEcho Investment logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoSawig Invest Group logoNowy Styl Group logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoKarimpol Polska Sp. z o.o. logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoHexagon logoPartner Capital Group logoCOTEX Office Centre logoBREMA Sp. z.o.o. logoGrupa kapitałowa DL Invest Group logoCentrum Techniki Okrętowej S.A. logoHAMMERMED II sp. z o.o. Nieruchomości S.K. logoTorus logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoKart Sp. z o.o. logoCity Space logoOcean Plaza Sp. z o.o. logoEURO STYL Sp. z o.o. Sp. K. logoWOMAK HOLDING logoBusiness House logoAWIM Grupa Inwestycyjna logoOlivia Business Centre logoUNIMOR Development S.A. logoKwiaty dla biura logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoArchicom logoAluprof S.A. logoTriGranit Corporation logoVastint Poland Sp. z o.o. logoDoradztwo i Zarządzanie Sp. z o.o. logoGhelamco Poland logoSchüco International Polska logoHAVRE Sp. z o.o. logoBC INVESTMENTS sp z o.o. logoCHB14 logoOmnitech Sp. z o.o. logoDorbud S.A. logoTętnowski Development Sp. z o.o. logoEcophon Saint-Gobain logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo

Plac Europejski doceniony przez urbanistów

Plac Europejski zdobył pierwsze wyróżnienie dla Warszawy w historii prestiżowego konkursu organizowanego przez Towarzystwo Urbanistów Polskich
Polscy urbaniści docenili Plac Europejski, przy którym stoi kompleks biurowy Warsaw Spire. Otrzymał on nagrodę za najlepiej nowo wykreowaną przestrzeń w tegorocznej edycji konkursu na najlepszą przestrzeń publiczną w Polsce.

Konkurs organizowany jest przez Towarzystwo Urbanistów Polskich. W tegorocznej edycji po raz pierwszy w jego historii za najlepiej zaprojektowaną przestrzeń publiczną w Polsce została uznana realizacja z Warszawy. Jest to zatem wyróżnienie nie tylko dla Ghelamco, ale i dla stolicy, która długo czekała na taką nagrodę. Konkurs objął patronatem honorowym Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej. 

 

Plac Europejski to niezwykły projekt. To zupełnie nowa, nieznana do tej pory w Polsce jakość przestrzeni miejskiej, która przejawia się nie tylko w estetyce, ale także w sferze funkcjonalnej, jako miejsce spotkań, kultury i sztuki. Bardzo nas cieszy, że jury złożone z profesjonalistów doceniło ogrom pracy, jaki włożyliśmy w stworzenie tej przestrzeni. – mówi Jarosław Zagórski, Dyrektor Handlowy i Rozwoju Ghelamco Poland

 

Plac Europejski jest pierwszym tej skali placem miejskim w Warszawie. Został on zaprojektowany i zrealizowany przez dewelopera na prywatnej działce. Ta wysokiej jakości przestrzeń publiczna z fontannami i zielenią powstała w miejscu dawniej zaniedbanego kwartału ulic Towarowej, Grzybowskiej, Wroniej i Łuckiej.

 

Spoglądając na życie, które toczy się na Placu Europejskim widać, jak bardzo brakowało w Warszawie takiego miejsca. Codziennie, wśród tysięcy roślin i dziesiątek dorodnych drzew, wolne chwile spędzają tu mieszkańcy i pracownicy pobliskich biurowców. W lecie ochłody daje im woda z kaskadowego strumienia, który przecina plac aż do stóp wieżowca Warsaw Spire. W nocy strumienie fontanny, podświetlone przez wielobarwne reflektory, tworzą spektakl wodnych akrobacji. W tym miejscu odnajdą się nie tylko miłośnicy wielkiego miasta, ale także natury: można tu zobaczyć okazy rzadkich drzew, takich jak chińskie metasekwoje, cyprysiki błotne i glediczie trójcierniowe – dodaje Jarosław Zagórski.

 

Projekt tej przestrzeni to dzieło belgijskiej pracowni Wirtz International Landscape Architects. W swoim portfolio ma ona m. in. ogrody Pałacu Elizejskiego, Jardin du Carrousel w Ogrodach Tuileries w Paryżu, czy Jubilee Park w Londynie. 

 

Plac Europejski posiada również bogaty program funkcjonalny, o który zadbał inwestor projektu, firma Ghelamco. Po północnej stronie placu powstał Art Walk. Jest to specjalnie zaprojektowana nowoczesna galeria wystawowa, dzięki której pracownicy kompleksu i mieszkańcy mogą obcować ze sztuką o każdej porze dnia. Tuż obok, na ścianach kamienic przy ul. Grzybowskiej, znajdują się dwa murale wykonane przez artystów – Rafała Olbińskiego i Francois Schuiten'a. 

 

Charakter placu dopełniają restauracje i kawiarnie, jak np. Daft Cafe, Stixx Grill&Bar, Wabu Sushi Bar. Coraz bliżej otwarcia jest również restauracja Genesis. 

 

Napisz pierwszy komentarz
real connect 2017
mantra