Ekodom Deweloper logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoHAVRE Sp. z o.o. logoARTSERVIS sp. z o.o. logoLC Corp S.A. logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoAluprof S.A. logoTétris Poland logoGTV Lighting logoINTERBIURO logoINTER-BUD logoAgrobex Sp. z o.o. logoEURO STYL Spółka Akcyjna logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoCity Space logoSpectra Development logoVantage Development S.A. logoEcho Investment logoDuda Development logoFYI Commercial Consulting logoNowy Styl Group logoDEVCO Sp. z.o.o. logoCOTEX Office Centre logoFuture Processing logoKontor logoGhelamco Poland logoWEKTRA HOLDING Sp. z o.o. logoArchicom logoTorus logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoDom-Bud M. Szaflarski Spółka Jawna logoPodium Investment logoForbo Flooring Systems Polska logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoOlivia Business Centre logoMIX Biura Sp. z o.o. sp.k. logoPrzedsiębiorstwo Budowlane START logoBusiness House logoPorto Office B Sp. z o.o. logoVastint Poland Sp. z o.o. logoCentrum Techniki Okrętowej S.A. logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoUNIMOR Development S.A. logoTork logoAWIM Grupa Inwestycyjna logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo

Polski rynek biurowy z rekordową podażą w 2016 r.

Warszawa (fot. Pixabay.com)
Warszawa (fot. Pixabay.com)
W 2016 r. do użytku oddano około 800 000 mkw. powierzchni biurowych. Jest to najwyższy w historii wynik rynku biurowego w Polsce. Rekordowa nowa podaż czy oddanie dwóch warszawskich wieżowców to tylko niektóre wydarzenia minionego roku...

Podsumowanie 2016 r. na rynku biurowym w Polsce


2016 był rokiem najwyższej aktywności deweloperów w historii rynku biurowego w Polsce. Do użytku oddano około 800 000 mkw. biur, co w porównaniu z rokiem poprzednim jest wartością o 1/4 większą. W 2016 r. łączne zasoby biurowe w kraju przekroczyły granicę 9 milionów mkw., a w Warszawie – 5 mln mkw – informuje Mateusz Polkowski, dyrektor działu badań rynku i doradztwa JLL.

 

Wstępne podsumowanie 2016 r. na rynku biurowym w Polsce wg JLL:

 

 

Rok 2016 może kojarzyć się nie tylko z rekordową ilością nowej powierzchni biurowej. W ubiegłym roku do użytku zostały oddane dwie wieże – Warsaw Spire oraz Q22, które wpisały się już w warszawski krajobraz. Poza stolicą, na głównych rynkach biurowych ukończone zostały obiekty o łącznej powierzchni ok. 400 000 mkw. Do tych największych zaliczają się Business Garden I we Wrocławiu, Tryton Business House w Gdańsku, Maraton I&II w Poznaniu, University Business Park II w Łodzi, Pegaz we Wrocławiu, C200 w Gdańsku oraz O3 Business Campus I w Krakowie.


Chociaż popyt w 2016 r. utrzymywał się na bardzo wysokim poziomie, to nie udało się pobić historycznego rekordu z 2015 r. Ilość wynajętej powierzchni biurowej w ubiegłym roku była jednak większa niż w 2014 r. (do końca września 2016 r. wynajęto ponad 930 000 mkw., podczas gdy w całym 2014 r. ponad milion mkw.). Rok 2016 w historii polskiego rynku biurowego jest drugim najlepszym rokiem pod względem aktywności najemców. 

 

Prognozy na 2017 r.

 

Początek roku to dobra okazja do tworzenia różnych prognoz. Jak zauważa Mateusz Polkowski: Deweloperzy nie zwalniają tempa – w budowie jest ok. 1,4 mln mkw. nowych biur. Najwięcej powierzchni powstaje obecnie w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu oraz Trójmieście. Warto zauważyć, że w 2017 r. Kraków przekroczy próg miliona mkw. zasobów biurowych, jako drugie miasto, po stolicy. Z kolei w Trójmieście zostanie oddany do użytku najwyższy biurowiec północnej Polski – Olivia Star w Gdańsku. 


Jaki będzie 2017 r. na rynku biurowym w Polsce? Prognozy wg JLL:

 

 

 


0.0
Napisz pierwszy komentarz
Inter-bud Fabryczna - duży
mantra