Omnitech Sp. z o.o. logoALLCON INVESTMENT logoUNIMOR Development S.A. logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoAgrobex Sp. z o.o. logoOcean Plaza Sp. z o.o. logoHAMMERMED II sp. z o.o. Nieruchomości S.K. logoPorto Office B Sp. z o.o. logoBREMA Sp. z.o.o. logoCity Space logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoGhelamco Poland logoSawig Invest Group logoTorus logoGrupa kapitałowa DL Invest Group logoCentrum Techniki Okrętowej S.A. logoCHB14 logoINTERBIURO logoFYI Commercial Consulting logoSchüco International Polska logoBC INVESTMENTS sp z o.o. logoWOMAK HOLDING logoArchicom logoLobos Nieruchomości logoEcophon Saint-Gobain logoHAVRE Sp. z o.o. logoTriGranit Corporation logoDorbud S.A. logoNowy Styl Group logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoEURO STYL Sp. z o.o. Sp. K. logoBusiness House logoReflexSun.eu – SizeFlex Sp. z o.o. logoTętnowski Development Sp. z o.o. logoKarimpol Polska Sp. z o.o. logoDoradztwo i Zarządzanie Sp. z o.o. logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoVastint Poland Sp. z o.o. logoAluprof S.A. logoPartner Capital Group logoOlivia Business Centre logoKart Sp. z o.o. logoHexagon logoAWIM Grupa Inwestycyjna logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoDEVCO Sp. z.o.o. logoCOTEX Office Centre logoPRO-INVEST S.A. logoEcho Investment logoKwiaty dla biura logoPlac Zamkowy – Business with Heritage/ Senatorska Investment Sp. z o.o. logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo

Polski rynek biurowy z rekordową podażą w 2016 r.

Warszawa (fot. Pixabay.com)
Warszawa (fot. Pixabay.com)
W 2016 r. do użytku oddano około 800 000 mkw. powierzchni biurowych. Jest to najwyższy w historii wynik rynku biurowego w Polsce. Rekordowa nowa podaż czy oddanie dwóch warszawskich wieżowców to tylko niektóre wydarzenia minionego roku...

Podsumowanie 2016 r. na rynku biurowym w Polsce


2016 był rokiem najwyższej aktywności deweloperów w historii rynku biurowego w Polsce. Do użytku oddano około 800 000 mkw. biur, co w porównaniu z rokiem poprzednim jest wartością o 1/4 większą. W 2016 r. łączne zasoby biurowe w kraju przekroczyły granicę 9 milionów mkw., a w Warszawie – 5 mln mkw – informuje Mateusz Polkowski, dyrektor działu badań rynku i doradztwa JLL.

 

Wstępne podsumowanie 2016 r. na rynku biurowym w Polsce wg JLL:

 

 

Rok 2016 może kojarzyć się nie tylko z rekordową ilością nowej powierzchni biurowej. W ubiegłym roku do użytku zostały oddane dwie wieże – Warsaw Spire oraz Q22, które wpisały się już w warszawski krajobraz. Poza stolicą, na głównych rynkach biurowych ukończone zostały obiekty o łącznej powierzchni ok. 400 000 mkw. Do tych największych zaliczają się Business Garden I we Wrocławiu, Tryton Business House w Gdańsku, Maraton I&II w Poznaniu, University Business Park II w Łodzi, Pegaz we Wrocławiu, C200 w Gdańsku oraz O3 Business Campus I w Krakowie.


Chociaż popyt w 2016 r. utrzymywał się na bardzo wysokim poziomie, to nie udało się pobić historycznego rekordu z 2015 r. Ilość wynajętej powierzchni biurowej w ubiegłym roku była jednak większa niż w 2014 r. (do końca września 2016 r. wynajęto ponad 930 000 mkw., podczas gdy w całym 2014 r. ponad milion mkw.). Rok 2016 w historii polskiego rynku biurowego jest drugim najlepszym rokiem pod względem aktywności najemców. 

 

Prognozy na 2017 r.

 

Początek roku to dobra okazja do tworzenia różnych prognoz. Jak zauważa Mateusz Polkowski: Deweloperzy nie zwalniają tempa – w budowie jest ok. 1,4 mln mkw. nowych biur. Najwięcej powierzchni powstaje obecnie w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu oraz Trójmieście. Warto zauważyć, że w 2017 r. Kraków przekroczy próg miliona mkw. zasobów biurowych, jako drugie miasto, po stolicy. Z kolei w Trójmieście zostanie oddany do użytku najwyższy biurowiec północnej Polski – Olivia Star w Gdańsku. 


Jaki będzie 2017 r. na rynku biurowym w Polsce? Prognozy wg JLL:

 

 

 

Napisz pierwszy komentarz
real connect 2017
mantra