Centrum Techniki Okrętowej S.A. logoTriGranit Corporation logoReflexSun.eu – SizeFlex Sp. z o.o. logoArchicom logoGrupa kapitałowa DL Invest Group logoLobos Nieruchomości logoLC Corp S.A. logoKart Sp. z o.o. logoUNIMOR Development S.A. logoTorus logoAgrobex Sp. z o.o. logoBC INVESTMENTS sp z o.o. logoDEVCO Sp. z.o.o. logoKarimpol Polska Sp. z o.o. logoCity Space logoGhelamco Poland logoAWIM Grupa Inwestycyjna logoOcean Plaza Sp. z o.o. logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoTętnowski Development Sp. z o.o. logoCHB14 logoKwiaty dla biura logoVastint Poland Sp. z o.o. logoSchüco International Polska logoAluprof S.A. logoDorbud S.A. logoPartner Capital Group logoEURO STYL Sp. z o.o. Sp. K. logoHAVRE Sp. z o.o. logoOnyx Business Point logoDoradztwo i Zarządzanie Sp. z o.o. logoMoonoffice Sp. z o.o. logoNowy Styl Group logoMIX Biura Sp. z o.o. sp.k. logoHAMMERMED II sp. z o.o. Nieruchomości S.K. logoPRO-INVEST S.A. logoPorto Office B Sp. z o.o. logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoFYI Commercial Consulting logoSpectra Development logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoOmnitech Sp. z o.o. logoCOTEX Office Centre logoGTV Lighting logoWOMAK HOLDING logoOlivia Business Centre logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoBusiness House logoEcho Investment logoINTERBIURO logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo
raport wyd 2017

Polski rynek biurowy z rekordową podażą w 2016 r.

Warszawa (fot. Pixabay.com)
Warszawa (fot. Pixabay.com)
W 2016 r. do użytku oddano około 800 000 mkw. powierzchni biurowych. Jest to najwyższy w historii wynik rynku biurowego w Polsce. Rekordowa nowa podaż czy oddanie dwóch warszawskich wieżowców to tylko niektóre wydarzenia minionego roku...

Podsumowanie 2016 r. na rynku biurowym w Polsce


2016 był rokiem najwyższej aktywności deweloperów w historii rynku biurowego w Polsce. Do użytku oddano około 800 000 mkw. biur, co w porównaniu z rokiem poprzednim jest wartością o 1/4 większą. W 2016 r. łączne zasoby biurowe w kraju przekroczyły granicę 9 milionów mkw., a w Warszawie – 5 mln mkw – informuje Mateusz Polkowski, dyrektor działu badań rynku i doradztwa JLL.

 

Wstępne podsumowanie 2016 r. na rynku biurowym w Polsce wg JLL:

 

 

Rok 2016 może kojarzyć się nie tylko z rekordową ilością nowej powierzchni biurowej. W ubiegłym roku do użytku zostały oddane dwie wieże – Warsaw Spire oraz Q22, które wpisały się już w warszawski krajobraz. Poza stolicą, na głównych rynkach biurowych ukończone zostały obiekty o łącznej powierzchni ok. 400 000 mkw. Do tych największych zaliczają się Business Garden I we Wrocławiu, Tryton Business House w Gdańsku, Maraton I&II w Poznaniu, University Business Park II w Łodzi, Pegaz we Wrocławiu, C200 w Gdańsku oraz O3 Business Campus I w Krakowie.


Chociaż popyt w 2016 r. utrzymywał się na bardzo wysokim poziomie, to nie udało się pobić historycznego rekordu z 2015 r. Ilość wynajętej powierzchni biurowej w ubiegłym roku była jednak większa niż w 2014 r. (do końca września 2016 r. wynajęto ponad 930 000 mkw., podczas gdy w całym 2014 r. ponad milion mkw.). Rok 2016 w historii polskiego rynku biurowego jest drugim najlepszym rokiem pod względem aktywności najemców. 

 

Prognozy na 2017 r.

 

Początek roku to dobra okazja do tworzenia różnych prognoz. Jak zauważa Mateusz Polkowski: Deweloperzy nie zwalniają tempa – w budowie jest ok. 1,4 mln mkw. nowych biur. Najwięcej powierzchni powstaje obecnie w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu oraz Trójmieście. Warto zauważyć, że w 2017 r. Kraków przekroczy próg miliona mkw. zasobów biurowych, jako drugie miasto, po stolicy. Z kolei w Trójmieście zostanie oddany do użytku najwyższy biurowiec północnej Polski – Olivia Star w Gdańsku. 


Jaki będzie 2017 r. na rynku biurowym w Polsce? Prognozy wg JLL:

 

 

 

Napisz pierwszy komentarz
My Hive - gif 13 luty - 13 kwietnia
mantra