Kinnarps Polska Sp. z o.o.

Dobry rok dla Łodzi

Karol Patynowski, Dyrektor ds. rynków Regionalnych w JLL
Karol Patynowski, Dyrektor ds. rynków Regionalnych w JLL
Łódź w ostatnich latach wzmocniła swoja pozycję jako ważny ośrodek dla branży nowoczesnych usług dla biznesu. Jak wpłynęło to na łódzki rynek biurowy?

Łódź ciągle rozwija się jako ważny ośrodek dla branży nowoczesnych usług dla biznesu na mapie Polski. Swoje siedziby mają tu takie światowe marki jak, np.  Accenture, Fujitsu Technology Solutions, Infosys, TomTom, czy Xerox. Miasto przyciąga inwestorów, a Ci z kolei generują zapotrzebowanie na nowoczesne powierzchnie biurowe. Jak informuje Karol Patynowski, Dyrektor ds. rynków Regionalnych w JLL: Nic zatem dziwnego, że to na firmy z branży nowoczesnych usług dla biznesu przypadło ponad 50% popytu na biura zarejestrowanego w ubiegłym roku. Jak zatem w 2016 r. wyglądał Łódzki rynek biurowy? Oto podsumowanie przygotowane wg danych firmy JLL.

 

Popyt


Ostatnie dwa lata pod względem popytu oraz absorpcji nowych powierzchni biurowych w Łodzi można zaliczyc do bardzo udanych. W 2015 r. zapotrzebowanie na biura przyniosło rekordowy wynik 70 000 mkw. W 2016 r. popyt wyniósł 66 700 mkw., a więc osiągnął bardzo zbliżony poziom. W zeszłym roku do największych umów najmu należały transakcje zawarte przez Ericsson w University Business Park oraz Fujitsu Technology Solutions w Nowej Fabrycznej.


Podaż


W Łodzi zasoby powierzchni biurowej sięgają już 360 000 mkw. Łódzki rynek biurowy nie zwalnia tempa – w 2016 r. podaż zwiększyła się o 36 100 mkw. Kolejne 124 500 mkw. jest w realizacji, z czego nawet 80 000 mkw. może zostać ukończone jeszcze w tym roku. Co ciekawe, ponad połowa powierzchni w budowie została już zabezpieczona umowami przednajmu. Większość metrażu w budowie przypada na cztery główne projekty biurowe, takie jak Ogrodowa Office, Przystanek mBank, Nowa Fabryczna oraz Hi Piotrkowska – wyjaśnia Łukasz Dziedzic, Konsultant w Dziale Badań Rynku i Doradztwa, JLL.

 

Największe biurowce w budowie

Budynek Deweloper Powierzchnia biurowa (mkw.)
Ogrodowa Office Łódź Warimpex 24 700
Przystanek mBank Ghelamco Poland 24 700
Nowa Fabryczna A&B Skanska Property Poland 19 400
Hi Piotrkowska 155 Master Management Group 18 300

Źródło: PORF, JLL, www.bazabiur.pl, 2016 r.

 

Pustostany i czynsze


W ubiegłym roku wskaźnik powierzchni niewynajętej wyniósł 6,2 proc. Jest to wynik rekordowo niski na tle innych dużych rynków w kraju. Na konkurencyjnym poziomie utrzymują się również opłaty za wynajem powierzchni biurowych. W Łodzi najwyższe miesięczne czynsze transakcyjne wynoszą ok. 11,5-12,9 euro/mkw.

 


0.0
Napisz pierwszy komentarz
mantra