bcb wrzesień 2020

Jak będziemy pracować w 2030 r.?

Anna Bartoszewicz-Wnuk, Dyrektor Działu Workplace Advisory w JLL
Anna Bartoszewicz-Wnuk, Dyrektor Działu Workplace Advisory w JLL
Firma doradcza JLL wydała raport Workspace, reworked: ride the wave of tech driven change, który opisuje jak będziemy pracować w przyszłości.

Autorzy raportu Workspace, reworked: ride the wave of tech driven change przeanalizowali wpływ technologii, wykorzystania danych oraz innowacji w miejscu pracy, które zmieniają dotychczasowy porządek.

Jesteśmy świadkami niesamowitych zmian w sferze socjalnej, kulturowej i organizacyjnej. Technologia determinuje jak i gdzie pracujemy, a co niezwykle ważne, pozwala nam monitorować, analizować i badać na bieżąco środowisko pracy. Nasi eksperci zidentyfikowali w raporcie 'Workspace, reworked: ride the wave of tech driven change' te obszary, na które powinni zwracać szczególną uwagę najemcy i wynajmujący powierzchnie biurowe – powiedział Tomasz Trzósło, Dyrektor Zarządzający JLL w Polsce.

Jakie zmiany czekają sektor biurowy w ciągu najbliższych 15 lat? Oto główne tezy raportu:

  • Biura staną się miejscem wspólnego działania dla pracowników, dostawców usług, pracowników czasowych, partnerów biznesowych i zewnętrznych doradców 
  • Firmy będą konsolidować swoje portfolia nieruchomości w lokalizacjach typu „core”
  • Akceleratory przedsiębiorczości, inkubatory biznesu oraz przestrzenie do rozwoju innowacyjności staną się częścią strategii nieruchomościowych firm
  • Rzeczywistość wirtualna i rozszerzona stanie się powszechna
  • Projektowanie biur będzie oparte na analizie doświadczeń użytkowników

Z raportu wynika, że miejsce i warunki pracy zmieniane są przez nowe technologie, które usprawniają działalność operacyjną firm oraz mają ważny wpływ na wzrost produktywności pracowników. Miejsce pracy w przyszłości będzie oparte na analizie doświadczeń użytkowników, tak aby przyciągać i zatrzymać talenty. Większą wagę będzie przykładać się do dywersyfikacji, różnorodności i wolnego wyboru. Wzrośnie ilość przestrzeni do coworkingu i elastycznych biur oraz tzw. liquid spaces – przestrzeni wspólnej dla firm, start-upów, mikrobiznesu i freelancerów – tłumaczy Anna Bartoszewicz-Wnuk, Dyrektor Działu Workplace Advisory w JLL.

Raport Workspace, reworked: ride the wave of tech driven change jest dostępny na stronie: ridethewave.jll.com.

 


0.0
Napisz pierwszy komentarz