Assa Abloy

Trójmiasto na biurowej fali

Marcin Faleńczyk, kierujący pracami trójmiejskiego biura JLL
Marcin Faleńczyk, kierujący pracami trójmiejskiego biura JLL
Co wydarzyło się w I półroczu 2017 na trójmiejskim rynku biurowym? Zobacz podsumowanie przygotowane przez firmę JLL.

Trójmiasto to czwarty co do wielkości rynek biurowy w Polsce i zarazem czwarta największa lokalizacja pod względem inwestycji z sektora nowoczesnych usług dla biznesu. Przedstawiciele tej branży są głównym generatorem popytu na nowoczesne powierzchnie biurowe w regionie i tylko w ubiegłym roku odpowiadali za 65 proc. całego zapotrzebowania na trójmiejskie biura. Tak wysoki wynik jest zasługą przede wszystkim firm z kapitałem amerykańskim i polskim, a także podmiotów z krajów nordyckich i Niemiec, które są głównymi inwestorami z sektora usług w Trójmieście. Łącznie 120 zlokalizowanych tam centrów biznesowych zatrudnia już ponad 19 000 osób, czyli o 15 proc. więcej niż w roku ubiegłym. Dwucyfrowy wzrost zatrudnienia to dobry prognostyk zarówno dla branży usług, jak i deweloperów – informuje Marcin Faleńczyk, kierujący pracami trójmiejskiego biura JLL.

Popyt na biura w Trójmieście nadal utrzymuje się na wysokim poziomie. W I półroczu br. zostało wynajęte aż 73 800 mkw. Do największych transakcji należą: odnowienie najmu przez Energa Group, odnowienie i ekspansja Amazon oraz przednajem dokonany przez firmę Swarovski.

Łącznie na Kraków, Wrocław oraz Trójmiasto przypada prawie 80 proc. popytu zarejestrowanego na głównych rynkach regionalnych poza Warszawą. Wysokie zainteresowanie nowoczesnymi powierzchniami biurowymi jest między innymi generowane przez nowych inwestorów reprezentujących sektor usług. Dla przykładu, w ostatnich kilkunastu miesiącach w Trójmieście pojawiły się takie firmy z tej branży, jak Eltel Networks, Eurofins Digital Testing, Marine Harvest, FujiFilm, czy Swarovski – dodaje Marcin Faleńczyk.

 

Największe umowy najmu w Trójmieście, w I półroczu 2017
 

Firma Budynek Powierzchnia (mkw.)
Energa Group (odnowienie) Olivia Business Centre 15 100
Amazon (odnowienie i ekspansja) Olivia Business Centre 7 100
Swarovski (przednajem) Yoko 6 100
Nordea AB Oliva Business Park - Alfa 5 900
IHS Global C200 4 300

Źródło: JLL, PORF, 2017

Firmy, które chcą wynająć biuro w Trójmieście mogą wybierać z szerokiej oferty nowoczesnych obiektów. 

W ciągu ostatnich siedmiu lat Trójmiasto podwoiło zasoby powierzchni biurowej osiągając w I półroczu poziom 645 500 mkw. Kolejne 150 300 mkw. pozostaje w budowie. Z naszych prognoz wynika, że w II połowie 2017 roku na trójmiejski rynek biurowy może trafić nawet ponad 90 000 mkw. – komentuje Łukasz Dziedzic, Konsultant w Dziale Badań Rynku i Doradztwa, JLL. Obecnie w budowie są takie obiekty jak np.: Olivia Star, Alchemia III Argon oraz Olivia Seven.

W Trójmieście wskaźnik pustostanów kształtuje się obecnie na poziomie 7,8 proc. Przekłada się to na ok. 50 000 mkw. dostępnej przestrzeni biurowej. Wynik ten stanowi spadek w porównaniu z końcem 2016 r. i świadczy o szybkiej absorpcji nowo oddawanych projektów. 

 


0.0
Napisz pierwszy komentarz