bcb wrzesień 2020

Tu tętni życie!

Plac Europejski - Art Walk
Plac Europejski stanowi tętniące życiem centrum lokalne. Jest to przestrzeń wielu ciekawych wydarzeń o charakterze kulturalnym, sportowym i rozrywkowym.

Plac Europejski wyrósł na warszawskie centrum lokalne, w którym ogniskuje się społeczne, kulturalne i biznesowe życie tej części miasta. Wbrew obawom sceptyków, ogromny teren przed biurowym kompleksem Warsaw Spire nie stał się wymarłą po godzinach pracy pustynią, ale pełną życia przestrzenią miejską, która jest przyjazna zarówno dla pracowników okolicznych biurowców, jak i dla mieszkańców Warszawy – mówi Jarosław Zagórski, Dyrektor Handlowy i Rozwoju Ghelamco Poland.

Codziennie wielu warszawiaków odwiedza to miejsce. Latem dorośli wypoczywali tu na leżakach, a dzieci bawiły się w fontannach. Przez cały rok plac Europejski jest także miejscem spacerów. Pamiątkowe zdjęcia w tym miejscu robią sobie nie tylko turyści, ale także nowożeńcy, dla których staje się ono tłem sesji ślubnych. 

Do odwiedzenia placu Europejskiego zachęcają jednak nie tylko nowoczesna architektura, zieleń czy fontanny. Czynią to również wydarzenia organizowane przez firmę Ghelamco i jej partnerów. Podczas wakacji przestrzeń placu była kinem letnim, a na początku września miały tu miejsce rozgrywki Ghelamco Boules Cup 2017. Również fani piłki nożnej mogli na placu Europejskim znaleźć coś dla siebie. Przez całe wakacje mogli oni oglądać mecze piłki nożnej wyświetlane na telebimie przez Eleven Sports. Plac Europejski „żyje” jednak nie tylko w ciepłe dni. Podczas ostatniej zimy warszawiacy mogli tu np. korzystać z bezpłatnego lodowiska czy podziwiać wystawę neonów w pasażu sztuki Art Walk.

Wiele eventów organizowanych przez Ghelamco było związanych ze świętami. W Dzień Ziemi warszawiacy na placu Europejskim wysiewali nasiona roślin i obsadzali donice miejskie. Z kolei w czasie Dnia Dziecka nie zabrakło zabaw i konkursów, w których udział brały całe rodziny. Plac Europejski włączył się także w kolejną edycję Nocy Muzeów, podczas której można było podziwiać wystawę prac Katarzyny Przezwańskiej oraz poznać tajemnice placu Europejskiego i Warsaw Spire. Z kolei w październiku na placu Europejskim zapanowała atmosfera bawarskiego Oktoberfestu. Codziennie w wielkim namiocie u stóp Warsaw Spire serwowano piwo i przysmaki kuchni biesiadnej, a także wyświetlano mecze piłki nożnej na dużym ekranie. W namiocie miał także miejsce przegląd filmów Clinta Eastwooda.

Wielu ludzi odwiedza plac Europejski po to, aby obcować ze sztuką. W galerii wystawowej Art Walk wystawiane są bowiem prace wybranych polskich artystów. Ekspozycja zmienia się co kwartał i dostępna jest o każdej porze dnia i roku. 

Plac Europejski to pierwszy tej skali plac miejski w Warszawie, zaprojektowany i zrealizowany przez dewelopera na prywatnej działce. Powstał on w miejscu dawniej zaniedbanego kwartału ulic Towarowej, Grzybowskiej, Wroniej i Łuckiej. Jej projektantem jest belgijska pracownia Wirtz International Landscape Architects, która w swoim portfolio ma m.in. ogrody Pałacu Elizejskiego, Jardin du Carrousel w Ogrodach Tuileries w Paryżu czy Jubilee Park w Londynie. Plac zdobył uznanie nie tylko mieszkańców miasta, ale również środowisk urbanistycznych, czego dowodem było przyznanie mu nagrody Towarzystwa Urbanistów Polskich w konkursie na najlepszą nowo wykreowaną przestrzeń publiczną w Polsce w 2016 roku. Plac Europejski został również doceniony przez międzynarodowe środowisko ekspertów rynku nieruchomości, przyczyniając się do zdobycia przez Warsaw Spire tytułu najlepszej inwestycji biurowej na świecie w prestiżowym konkursie MIPIM Awards 2017 w Cannes. Obecnie plac Europejski dostał również nominację w konkursie Nagroda Architektoniczna Prezydenta m.st. Warszawy w kategorii Najlepsza Przestrzeń Publiczna. Mieszkańcy Warszawy mogą na niego zagłosować w internetowym plebiscycie, który potrwa do 31 października.

 


0.0
Napisz pierwszy komentarz