Interbiuro - duży

Prognozy dla stolicy nadal pozytywne

fot. pixabay.com
fot. pixabay.com
Firma doradcza JLL podsumowała sytuację na warszawskim rynku biurowym w 2017 r. Był wysoki popyt i rekordowa absorpcja netto. Warszawa pozostaje zatem na biurowym topie.

Warszawa nadal jest liderem rynku biurowego w Europie Środkowo-Wschodniej. Przyczynia się do tego ciągły wzrost aktywności ekonomicznej połączony z usprawnieniami infrastrukturalnymi i wysoką jakością życia w mieście. Zaufanie inwestorów widoczne jest chociażby w decyzji firmy JP Morgan, która w zeszłym roku postanowiła wejść na polski rynek.

Zainteresowaniem deweloperów i inwestorów cieszą się okolice Ronda Daszyńskiego. Jak zauważa Tomasz Czuba, Dyrektor Działu Wynajmu Powierzchni Biurowych firmy JLL, już wkrótce obszar ten może stać się symbolem gospodarczego sukcesu stolicy. 

Już teraz jednym z beneficjentów wysokiego zainteresowania nowych inwestorów są okolice Ronda Daszyńskiego – jednego z największych placów budowy w Europie. Potwierdzają to wyniki za ubiegły rok. W 2017 centrum Warszawy odpowiadało za 25 proc. popytu na powierzchnie biurowe w stolicy. Łącznie w całej Warszawie wynajęto w tym czasie 820 100 mkw. biur, co jest drugim najlepszym wynikiem w historii stołecznego rynku. Zdecydowanie wzrósł natomiast wskaźnik absorpcji netto – do historycznie rekordowego poziomu 360 000 mkw. – tłumaczy Mateusz Polkowski, Dyrektor Działu Badań Rynku i Doradztwa, JLL.

Bardzo duże zainteresowanie deweloperów i inwestorów okolicami Ronda Daszyńskiego sprawi, że w ciągu kilku lat obszar ten stanie się symbolem gospodarczego sukcesu stolicy. Trendem, który jest coraz bardziej widoczny na stołecznym rynku jest zapotrzebowanie na elastyczne biura. Operatorzy coworkingowi dynamicznie się rozwijają i stają się ważnym graczem sektora biurowego. Warszawa mierzy się również z pewnymi wyzwaniami, do których należy konkurencja o pracownika. Proces ten jednak bardzo pozytywnie wpływa na wzrost popytu i podaży w lokalizacjach centralnych, które oferują pewną przewagę w pozyskiwaniu talentów – komentuje Tomasz Czuba, Dyrektor Działu Wynajmu Powierzchni Biurowych, JLL.

Mówiąc o popycie na warszawskie biura, warto zwrócić uwagę na największe umowy najmu, które zostały podpisane w ubiegłym roku. Dla przykładu, Citi Service Center Poland wynajął 18 600 mkw. w Generation Park X, Millenium Bank 18 300 mkw. w Harmony Office Centre, a JP Morgan 15 600 mkw. w Atrium Garden.

 

  • 1
  • 2

0.0
Napisz pierwszy komentarz
mantra