Microfibra baner

Mniejsze miasta przyciągają uwagę inwestorów

Marek Paczuski, zastępca dyrektora działu doradztwa inwestycyjnego Savills w Polsce
Marek Paczuski, zastępca dyrektora działu doradztwa inwestycyjnego Savills w Polsce
Na głównych rynkach inwestycji w nieruchomości komercyjne w Europie popyt przewyższa podaż. Zyskają na tym mniejsze miasta, które będą przyciągać coraz większą uwagę inwestorów.

Jak wynika z najnowszego raportu firmy doradczej Savills „European Investment Briefing” w ubiegłym roku wartość transakcji inwestycyjnych na europejskim rynku nieruchomości komercyjnych wyniosła 234 mld euro. Jest to wzrost o 7 proc. rok do roku. W ujęciu rocznym największe największe wzrosty odnotowano w Austrii (+74 proc.), Rumunii (+54 proc.), Holandii (+46 proc.) oraz Danii (+32 proc.). W Polsce w ubiegłym roku wolumen obrotów wzrósł do rekordowego poziomu ponad 5 mld euro.

W łącznym wolumenie transakcji inwestycyjnych w 2017 r. udział kapitału zagranicznego wyniósł ponad 50 proc. W 2018 roku kapitał zagraniczny nadal będzie koncentrował się na obiektach reprezentujących dużą wartość. Przewidujemy, że coraz więcej inwestorów azjatyckich aktywnych w Londynie będzie rywalizowało o aktywa w Europie kontynentalnej. Z kolei inwestorzy oportunistyczni będą coraz chętniej lokować kapitał w mniejszych miastach i lokalizacjach na obrzeżach głównych rynków, co przełoży się na wzrost cen i spadek stóp kapitalizacji. Przewidujemy znaczny wzrost wolumenu transakcji inwestycyjnych w miastach takich jak Manchester, Rotterdam i Dusseldorf oraz na obrzeżach rynków biurowych we Frankfurcie i w Pradze – mówi Marcus Lemli, dyrektor działu inwestycyjnego na Europę w Savills.

Źródło: Real Capital Analytics

 

  • 1
  • 2

0.0
Tagi: Savills
Napisz pierwszy komentarz
mantra