Interbiuro - duży

10 mln mkw. biur w Polsce

Na koniec I półrocza podaż na polskim rynku biurowym przekroczyła 10 mln mkw. Jak zauważają eksperci JLL: hossa nadal trwa.

Firma doradcza JLL podsumowała sytuację na polskim rynku biurowym w I połowie 2018 r. Podaż przekroczyła 10 mln mkw., w budowie znajduje się 1,8 mln mkw., z czego 1,1 mln mkw. poza Warszawą. 

Polskie miasta dynamicznie się rozwijają, a sektor nieruchomości komercyjnych stanowi istotny element tej zmiany. Korzyści wynikające z tworzenia nowych przestrzeni miejskich stają się coraz ważniejsze dla deweloperów chcących mieć wpływ na proces rozbudowy i ewolucji miasta. Niektóre nowe projekty, w szczególności te wielofunkcyjne, przyczyniają się do ożywienia danego obszaru. Do takich inwestycji należą np. Monopolis w Łodzi, Nowy Rynek w Poznaniu czy Unity Centre w Krakowie. Działania deweloperów i władz miasta pobudzają rozwój danego terenu, dzięki czemu staje się atrakcyjny dla firm, jak również odpowiada na potrzeby lokalnej społeczności. Zmiana w podejściu do nowych projektów spowodowana jest również rosnącą świadomością i wymaganiami najemców oraz konkurencją pomiędzy deweloperami – informuje Karol Patynowski, Dyrektor ds Rynków Regionalnych, JLL.

Popyt nadal silny

Polskie biura przyciągają najemców. Na koniec I połowy br. popyt na rynku biurowym wyniósł 686 500 mkw., w tym niemal za 40 proc. odpowiadają główne rynki poza Warszawą. Liderem poza stolicą jest Kraków. Stolica Małopolski nadal cieszy się największym zainteresowaniem inwestorów, zwłaszcza z sektora usług biznesowych i bankowości. Ale na uwagę zasługuje też Wrocław oraz Poznań, który dziś odpowiada za 14 proc. popytu w regionach. Łączny popyt na głównych rynkach biurowych poza stolicą wyniósł na koniec pierwszego półrocza 261 800 mkw. Wiele wskazuje na to, że to tempo utrzyma się też w drugiej połowie roku – dodaje Karol Patynowski.

Do największych umów najmu zawartych w I połowie br. należą: wynajem 17 000 mkw. przez BZ WBK we własnym biurowcu (Wrocław), wynajem 14 800 mkw. przez Komisję Nadzoru Finansowego w biurowcu Piękna 2.0 (Warszawa),wynajem 14 800 mkw. przez BZ WBK w Business Garden Poznań, wynajem 13 500 mkw. przez Cambridge Innovation Center w Varso II (Warszawa).

Wzrost aktywności deweloperów

W I połowie br. zostało ukończone 430 000 mkw. biur, z czego 256 100 mkw. poza stolicą. Obecnie w budowie znajduje się 1,8 mln mkw. biur. Rynek biurowy przekroczył 10 mln mkw. powierzchni biurowej. Regiony są tu szczególnie aktywne. W pierwszym półroczu deweloperzy dostarczyli w głównych ośrodkach biznesowych 36 proc. więcej nowoczesnej powierzchni niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. W samym tylko Wrocławiu podaż przekroczyła 1 mln mkw. Zdecydowana większość nowych obiektów powstaje także w Krakowie i Trójmieście. To właśnie ta trójka odpowiada za 70 proc. wolumenu realizowanej nowej podaży, ale wzrost aktywności deweloperów widać w całej Polsce – dodaje Łukasz Dziedzic, analityk rynku, JLL.

Co ciekawe, trzy największe projekty biurowe, które zostały oddane do użytku w I półroczu zlokalizowane są poza Warszawą. Należy do nich wieża biurowa Olivia Star w Trójmieście. Jest to najwyższy budynek w północnej Polsce. Oferuje on 45 700 mkw. powierzchni. Do największych projektów biurowych oddanych w I półroczu należy również Sagittarius Business House we Wrocławiu (24 900 mkw.) i krakowski High 5ive – budynki 1 i 2 (20 600 mkw.).

Czynsze i biura niewynajęte

W Polsce wśród istniejących zasobów biurowych niewynajęte pozostaje ok. 10, 2 proc. Wg danych JLL w Warszawie poziom pustostanów wynosi 11, 1 proc., a poza nią 9,3 proc. Największy odsetek pustostanów dotyczy Lublina (19,7 proc.), zaś najniższy Trójmiasta (6,7 proc.). 

To ile kosztuje biuro w Polsce oczywiście w dużej mierze zależy od tego, w którym mieście się ono znajduje. Wg JLL w centrum Warszawy stawki najmu wynoszą obecnie 17,0-23,0 euro/mkw./miesiąc, a poza nim 11,0-15,0 euro/mkw./miesiąc. Najwyższe czynsze transakcyjne poza stolicą notują Kraków (13,5-14,6 euro/mkw./miesiąc), Wrocław (13,7-14,5 euro/mkw./miesiąc) i Poznań (13,6-14,5 euro/mkw./miesiąc), natomiast najniższe charakteryzują Lublin (10,5-11,5 euro/mkw./miesiąc).

 


5.0
Napisz pierwszy komentarz