bcb wrzesień 2020

Dwukrotny wzrost przestrzeni flex w Europie

|
W oparciu o analizę 20 głównych rynków europejskich, uwzględniających m.in. dominującą na polskim rynku flex Warszawę, firma JLL wykazała, że w ciągu najbliższych pięciu lat możemy spodziewać się nawet 30 proc. rocznego tempa wzrostu tego typu powierzchni.

Firma doradcza JLL opracowała raport Disruption or Distraction, z którego wynika, że sektor elastycznych przestrzeni do pracy wzrósł niemal dwukrotnie od 2014 r. Do przestrzeni tego typu zalicza się coworkingi, biura hybrydowe oraz serwisowane.

Ubiegłoroczny wzrost na największych rynkach europejskich według danych JLL wyniósł ok. 1 000 000 mkw. Co więcej, do 2023 r. ma przybyć kolejnych 7 000 000 mkw.  powierzchni typu flex.


Wzrost podaży elastycznych przestrzeni do pracy powoduje jedno z największych przesunięć w sektorze nieruchomości, z jakim kiedykolwiek mieliśmy do czynienia. Zjawisko konsumeryzacji, które do tej pory obserwowaliśmy w branży hotelarsko-gastronomicznej, zmienia zarówno modele biznesowe, jak i strategie inwestycyjne na rynku nieruchomości. Ponieważ dynamiczny wzrost sektora flex nie wykazuje żadnych oznak spowolnienia, najemcy, inwestorzy i deweloperzy muszą być na bieżąco z zachodzącymi zmianami, aby zrozumieć, co to oznacza dla ich konkretnych planów biznesowych – komentował Dan Brown, Head of Flex Space, EMEA, JLL.

 

W Polsce rynek flex wzrósł w ostatnich latach o ok. 30-40 proc., a w ciągu ostatniego roku rozwinął się o 100 proc. Aż 75 proc. elastycznych powierzchni, których zasoby to łącznie ponad 220 000 mkw., zlokalizowanychjest w Warszawie. Jest to zatem co czwarty metr kwadratowy w Polsce.


Według naszych danych, tylko w Warszawie do końca III kwartału operatorzy elastycznych przestrzeni biurowych wynajęli aż 91 000 mkw., potwierdzając tym samym, że stają się coraz ważniejszym źródłem popytu na biura. To bardzo dobry wynik, który wraz z rozwojem start-upów, małych i średnich firm czy przemysłu kreatywnego, ale również coraz częściej dużych korporacji, może jeszcze urosnąć. Zwłaszcza, że na rynku wciąż przybywa nowych inwestycji, między innymi Regus, Spaces, WeWork, Business Link, czy CitySpace. Z naszych danych wynika, że co czwarty metr kwadratowy wynajmowanego biura w Centrum Warszawy w tym roku był przestrzenią elastyczną – mówił Mateusz Polkowski, Dyrektor Działu Badań Rynku i Doradztwa, JLL.


Według ekspertów z firmy doradczej odpowiedzialnej za raport sukces konceptów flex wynika ze zmieniających się potrzeb na rynku pracy.  Rozumie to pięciu głównych operatorów, którzy skupiają już 57 proc. wszystkich dostępnych przestrzeni elastycznych w kraju.


Elastyczne przestrzenie do pracy świetnie odpowiadają na zmieniające się potrzeby pracowników i ewolucję lub nawet rewolucję naszego stylu pracy. Dziś coraz częściej poszukujemy kreatywnych przestrzeni dostępnych na godziny, które sprzyjają współpracy, są naturalnym źródłem nowych relacji biznesowych i codziennej inspiracji. A takie oczekiwania spełnia bogata oferta elastycznych biur, która oprócz sal konferencyjnych, przypisanych biurek czy wirtualnych biur uwzględnia również dostęp do rozmaitych wydarzeń organizowanych przez lokalną społeczność ­– wyjaśniła Anna Młyniec, Dyrektor Działu Wynajmu Powierzchni Biurowych i Reprezentacji Najemcy, JLL.


Rynki europejskie, na których przeprowadzono badanie na temat sektora biur serwisowanych, coworkingowych i hybrydowych to: Amsterdam, Barcelona, Berlin, Bruksela, Budapeszt, Dublin, Dusseldorf, Frankfurt, Hamburg, Lizbona, Londyn, Madryt, Mediolan, Monachium, Oslo, Paryżu, Praga, Rzym, Sztokholm i Warszawa.


3.0
Napisz pierwszy komentarz