Giant

Krakowski Szkieletor zostanie ukończony w styczniu

|
Szkieletor Kraków, źródło: Wikipedia
Szkieletor Kraków, źródło: Wikipedia
GD&K Group współinwestor Unity Tower, czyli słynnego krakowskiego Szkieletora informuje, że prace na etapie stanu surowego zamkniętego zostaną ukończone jeszcze w styczniu tego roku.

Umowa między miastem a deweloperem Unity Centre, w którego skład wchodzi Unity Tower, uwzględnia możliwość nałożenia kary w przypadku nieukończenia prac nad główną wieżą do końca 2019 r. Termin ujęty w umowie został właśnie przekroczony. Przedstawiciele GD&K Group wyjaśniają, że powodem zaistniałych opóźnień były głównie warunki pogodowe – silny wiatr, który uniemożliwił zamknięcie prac wysokościowych, obejmujących montaż paneli elewacyjnych.

Jak podaje Gazeta Krakowska", wykonawcy obecnie starają się jak najszybciej ukończyć te działania i mimo wydłużonego czasu pracy liczą na nadrobienie opóźnienia jeszcze w styczniu.

- Ponieważ na wysokości powyżej 45 m budynek nie posiada żadnego sąsiedztwa o podobnej wysokości, jest tym samym bardziej wyeksponowany na działanie wiatru, które oczywiście dodatkowo wzmaga się zimą. Oznacza to, że montaż fasady przebiega wolniej i jest bardziej czasochłonny – mówi Magdalena Zielińska-Warszawa z firmy GD&K Group.

- Chcemy jednak zapewnić, że prace cały czas trwają oraz, że wykonawca pracuje z pełnym zaangażowaniem aby jak najszybciej zakończyć montaż fasady. Wszystkie elementy zostały dostarczone i są cały czas systematycznie montowane. Liczymy na to, że opóźnienie uda się nadrobić w styczniu. Termin końcowy nie jest zagrożony – dodaje.

Nie jest jeszcze znana decyzja urzędu miasta w kwestii naliczenia kar umownych.

Wieżowiec Unity Tower ma mieć 27 naziemnych kondygnacji, na których zaplanowano ok. 16 500 mkw. powierzchni biurowych klasy A. Będzie to najwyższy biurowiec Krakowa, o wysokości 102,5 m. Na 26. piętrze budynku znajdzie się najwyżej położony taras widokowy w mieście – Unity Eye. Budowa wieżowca rozpoczęła się w latach 70. XX wieku – ze względów ekonomicznych inwestycja nie została ukończona. Przez kolejne dekady zmieniały się koncepcje zagospodarowania budynku oraz jego właściciele, a nieukończony budynek zaczął funkcjonować w świadomości mieszkańców pod nazwą Szkieletor. Prace budowlane nad wieżowcem wznowiono w 2016 r.

 

Inwestorami powstającego centrum biznesowego są Eurozone Equity oraz GD&K Group.

Za projekt architektoniczny odpowiada biuro Architektoniczne DDJM.

 


0.0
Napisz pierwszy komentarz