PGE Narodowy

EKO Wyjątkowe spotkanie branży budowlanej już za nami

Uczestnicy spotkania Laboratorium Efektywności Energetycznej
Warszawskie spotkanie było trzecim, po wydarzeniach w San Francisco i Szanghaju
W dniach 10-12 czerwca w Warszawie zgromadzili się reprezentanci branży budowlanej i sektora rządowego, którzy uczestniczyli w Laboratorium Efektywności Energetycznej.

Polska może zaoszczędzić ok. 65 mln ton dwutlenku węgla rocznie do 2030 r., wynika z Raportu Renowacji Budynków, opracowanego przez partnerów spotkania Laboratorium Efektywności Energetycznej. Ta ilość, równa emisji kilkunastu średniej wielkości elektrowni węglowych, jasno ukazuje, jak istotne są dyskusje na temat zielonego budownictwa.

 

Idealnym miejscem, by podjąć rozważania na ten temat, było spotkanie warsztatowe „EEB Laboratory” (Laboratorium Efektywności Energetycznej w Budownictwie), zorganizowane przez World Business Council for Sustainable Development (WBCSD) oraz członków i partnerów inicjatywy Energy Efficiency in Buildings. Spotkanie było bezprecedensowe: po raz pierwszy jednocześnie zgromadził się cały rynek budowlany oraz przedstawiciele rządu, by przeprowadzić analizę barier stojących na drodze do poprawy efektywności energetycznej budynków w Polsce.

 

Celem Efektywności Energetycznej w Budownictwie jest przedstawienie planu działań mających na celu transformację rynku, wraz z przejrzystym określeniem zaangażowania interesariuszy. Organizując taką inicjatywę na 8-10 lokalnych rynkach budowlanych na całym świecie, WBCSD będzie motorem działań oraz wskaże dobre praktyki, które będą wykorzystane i powielane przez partnerów organizacji na całym świecie - powiedział Olivier Chaudet z Lafarge.

 

Podczas warszawskiego wydarzenia udało się zdefiniować warunki opłacalnego inwestowania w zrównoważonego budownictwo w kontekście wszystkich interesariuszy. Sukcesem spotkania był również fakt, że konkurujące ze sobą firmy dostrzegły potencjał do współpracy w tym zakresie.

 

Według ekspertów zgromadzonych w dniach 10-12 czerwca w Warszawie, w Polsce niezbędne jest stworzenie platformy do dialogu między sektorem publicznym i prywatnym. WBCSD wraz z partnerami wyrazili chęć pomocy w stworzeniu branżowej koalicji, która mogłaby doprowadzić do wzrostu przejrzystości rynku i poprawy wzajemnego zaufania.

 

Wcześniejsze edycje Laboratorium Efektywności Energetycznej w Budownictwie miały miejsce w San Francisco i Szanghaju. Kolejne spotkania zostaną zorganizowane na rozwijających się i wschodzących rynkach całego świata.

 

Wydarzenie wsparli partnerzy Construction Marketing Group (CMG), aktywnie działający w sektorze zrównoważonego budownictwa. Postanowiliśmy wesprzeć Laboratorium Efektywności Energetycznej na polskim rynku i dzięki temu przyczynić się do integracji branży w rozmowach nad tak ważnym tematem jak efektywność energetyczna i związane z nią dodatkowe zalety obiektów budowlanych - wyjaśniła Katarzyna Chwalbińska-Kusek, założyciel Construction Marketing Group, Buro Happold. Buro Happold, we współpracy z Philips, Skanska, Colliers International i PRC, opracowuje obecnie business case dotyczący wpływu zrównoważonego budownictwa na zdrowie i wydajność pracowników. Natomiast SPIE Polska, Skanska, Savills oraz DTZ zaangażowały się w analizę kosztów operacyjnych i oszczędności długoterminowego użytkowania zielonych budynków.

 

Budynki odpowiadają za zużycie 40 proc. energii w Unii Europejskiej. Jesteśmy odpowiedzialni za poszukiwanie rozwiązań, które pozwolą na ograniczenie tej liczby - podsumowała Katarzyna Zawodna, Prezes Skanska Property Poland.


0.0
Napisz pierwszy komentarz