PGE Narodowy

Trójmiasto nie zwalnia tempa

|
O atutach Trójmiasta oraz tamtejszym rynku biurowym rozmawiamy z Krzysztofem Paulem, Prezesem Zarządu spółki UNIMOR DEVELOPMENT SA.
Krzysztofem Paulem, Prezesem Zarządu spółki UNIMOR DEVELOPMENT SA
Krzysztof Paul, Prezes Zarządu UNIMOR DEVELOPMENT SA

Trójmiasto w przeszłości było kojarzone głównie z przemysłem turystycznym i stoczniowym. Dziś stało się jednym z głównych celów sektora nowoczesnych usług dla biznesu na rodzimym rynku. Dlaczego?
Trójmiasto jest obecnie jednym z najdynamiczniej rozwijających się rejonów Polski. Na tak szybki rozwój i wzrastającą atrakcyjność Trójmiasta dla różnorodnych firm ma wpływ kilka czynników. Po pierwsze, są to liczne inwestycje infrastrukturalne, które znacznie zwiększają potencjał rejonu i usprawniają komunikację, zarówno wewnętrzną, jak i połączenia z innymi częściami Polski czy Europy. Po drugie, Trójmiasto dysponuje kilkudziesięcioma renomowanymi uczelniami wyższymi, które stale dostarczają na rynek pracy wykwalifikowanych specjalistów, z których mogą korzystać firmy rozwijające swój biznes. Analizując walory inwestycyjne Trójmiasta, nie możemy zapomnieć również o kapitale ludzkim. W Gdańsku, Gdyni i Sopocie zamieszkuje łącznie niemal 750 tys. mieszkańców. Co ważne, według badań analityków w kolejnych latach liczba ludności w wieku produkcyjnym w Trójmieście będzie zmniejszać się wolniej niż w innych częściach Polski.

Jeszcze kilkanaście lat temu rynek biurowy w Trójmieście praktycznie nie istniał. Obecnie zajmuje on trzecie miejsce po Krakowie i Wrocławiu wśród polskich miast regionalnych, biorąc pod uwagę zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej. Jak będzie się on rozwijał w perspektywie kolejnych lat, oraz w który rejonach Trójmiasta należy spodziewać się wzmożonej aktywności deweloperów biurowych?
Przewidujemy, że w najbliższych kilkunastu miesiącach, rozwój trójmiejskiego rynku biurowego nie straci impetu. Ogromna popularność Trójmiasta wśród inwestorów przekłada się na wzrost zapotrzebowania na nowoczesne i odpowiednio zaaranżowane powierzchnie biurowe, dlatego też, deweloperzy z dużym optymizmem będą realizować kolejne inwestycje komercyjne. Jako rejon, który dysponuje ogromnym potencjałem, dotychczas niewykorzystywanym, należy wskazać obszary Śródmieścia Gdańska. Ostatnie inwestycje infrastrukturalne znacznie ułatwiły dostęp do tej części Trójmiasta, z czego z całą pewnością skorzystają deweloperzy. Warto zaznaczyć, że byliśmy jedną z pierwszych firm, która dostrzegła atuty tej części Gdańska. Realizowany przez nas kompleks Pomerania Office Park przy ul. Żabi Kruk otworzy ten kwartał na nowoczesny biznes.

Uruchomienie Pomorskiej Kolei Metropolitalnej oraz ukończenie tunelu pod Martwą Wisłą to dwie kluczowe inwestycje, które z pewnością wpłynęły na poprawę infrastruktury komunikacyjnej m.in. w obrębie Trójmiasta. Jakie inne kluczowe projekty czeka ten obszar w następnych latach?
W tym aspekcie ponownie chciałbym się odwołać do Śródmieścia Gdańska. Jest to obszar, którego rewitalizacja powinna stanowić jedną z najważniejszych inwestycji miasta Gdańsk w najbliższym czasie. Co istotne, pierwsze elementy tego zadania zostały już wykonane. Potwierdzeniem tej tezy jest przyjęty przez władze Gdańska już w 2009 r. „Program Rewitalizacji Obszarów Zdegradowanych w Gdańsku – Lokalny Program Rewitalizacji”. Jego założenia obejmują etapową modernizację poszczególnych rejonów Gdańska, a bardzo dobre efekty prowadzonych działań możemy już obserwować w postaci m.in. odrestaurowanych terenów Dolnego Miasta. Warto zaznaczyć, że starania władz miasta są wspierane również przez deweloperów, czego przykładem jest nasz kompleks, który doskonale wpisuje się w założenia rewitalizacyjne dla obszaru Starego Przedmieścia.

Czy w Państwa ocenie współpraca władz Gdańska, Gdyni i Sopotu jest wystarczająca, a może powinna być ona wzmocniona?
W aspekcie współpracy władz samorządowych Trójmiasto jest jednym z liderów w skali całej Polski. Opracowane są już szczegółowe plany zagospodarowania i inwestycji na kilka najbliższych  lat, obejmujące znaczne tereny aglomeracji. Dzięki stabilności i konsekwentnie realizowanej strategii władz samorządowych, inwestorzy z powodzeniem mogą realizować kolejne projekty komercyjne. Istnieją oczywiście również obszary wymagające usprawnienia. Jednak jest to zupełnie naturalna rzecz. Pragnąc nadal podnosić atrakcyjność Trójmiasta, władze poszczególnych jego części muszą ze sobą ściśle współpracować i stale udoskonalać wzajemną kooperację oraz współdziałanie z podmiotami prywatnymi.

Państwa spółka UNIMOR DEVELOPMENT SA, od początku działająca na trójmiejskim rynku, posiada długą historię, która na początku nie była związana z rynkiem nieruchomości. Jakie aspekty doceniają Państwo w Trójmieście z perspektywy profilu Państwa działalności?
Trójmiasto, a zwłaszcza Gdańsk stanowi doskonałe miejsce do rozwijania biznesu. Unikatowa lokalizacja, stale rozbudowywana infrastruktura transportowa, bezpieczeństwo i stabilność oraz skuteczne działania władz samorządowych, to tylko niektóre z atutów regionu, z jakich mogą korzystać firmy reprezentujące różne sektory gospodarki, w tym również deweloperzy. Z perspektywy firmy deweloperskiej, szczególnie istotne jest dla nas rosnące zapotrzebowanie na nowoczesne i komfortowe powierzchnie biurowe. Walorem, który należy również podkreślić, jest niespotykane w żadnym innym miejscu połączenie historii z nowoczesnością, które sprawia, że Gdańsk dodatkowo zyskuje na atrakcyjności inwestycyjnej.

Planują Państwo kolejne inwestycje biurowe? Czy jednak będą się Państwo skupiać głównie na realizacji projektu Pomerania Office Park?
Aktualnie swoje działania koncentrujemy na realizacji kompleksu Pomerania Office Park. Warto zaznaczyć, że obecnie, tworząc biurowiec Zefir, znajdujemy się dopiero w pierwszym etapie tego procesu. Zgodnie z założeniami całego projektu powstaną jeszcze budynki Atol i Fala, które podobnie jak biurowiec Zefir zaoferują po ok. 5000 mkw. powierzchni komercyjnej. Nie przesądziliśmy jeszcze, jaka będzie kolejność realizacji kolejnych etapów inwestycji. Przystąpimy do nich po ukończeniu komercjalizacji budynku Zefir lub też po sfinalizowaniu umów przednajmu kolejnych etapów Pomerania Office Park. Docelowo, cały kompleks zaoferuje ok. 17 000 mkw. nowoczesnej przestrzeni biurowo-handlowo-usługowej klasy B+.

Dziękuję bardzo za rozmowę.
 


0.0
Napisz pierwszy komentarz