Gdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoSpectra Development logoKwiaty dla biura logoHAVRE Sp. z o.o. logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoMIX Biura Sp. z o.o. sp.k. logoGTV Lighting logoCOTEX Office Centre logoDom-Bud M. Szaflarski Spółka Jawna logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoFYI Commercial Consulting logoRIS Kotes logoAluprof S.A. logoVantage Development S.A. logoINTER-BUD logoVastint Poland Sp. z o.o. logoPorto Office A Sp. z o.o. logoBusiness House logoTétris Poland logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoBałtyckie Centrum Biznesu Sp. z o.o. logoGalicyjska Investment Sp. z o.o. logoPrzedsiębiorstwo Budowlane START logoOlivia Business Centre logoINTERBIURO logoDEVCO Sp. z.o.o. logoUNIMOR Development S.A. logoTorus logoPodium Investment logoARTSERVIS sp. z o.o. logoKart Sp. z o.o. logoAgrobex Sp. z o.o. logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoCity Space logoNowy Styl Group logoWEKTRA HOLDING Sp. z o.o. logoForbo Flooring Systems Polska logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo
Raport 2018

Biurowiec w stylu retro

|
Wizualizacja biurowca Retro Office House powstającego we Wrocławiu
Powstające współcześnie biurowce mogą być inspirowane architekturą przeszłości. Przykładem takiego obiektu jest powstający we Wrocławiu Retro Office House. O projekcie nawiązującym do wrocławskiej architektury początku XX w. rozmawiamy z prof. dr hab. arch. Ewą Kuryłowicz i arch. Piotrem Żabickim.
Wywiad z prof. dr hab. arch. Ewą Kuryłowicz i arch. Piotrem Żabickim z pracowni Kuryłowicz&Associates.
Wywiad z prof. dr hab. arch. Ewą Kuryłowicz i arch. Piotrem Żabickim z pracowni Kuryłowicz&Associates.

 

Jaki element tworzy wyjątkowy charakter tego budynku i czym na biurowej mapie Wrocławia wyróżnia się Retro Office House?

 

Wspomniane wyżej analizy cech charakterystycznych architektury Wrocławia, w tym sposobu opracowywania narożników, podziały elewacji i proporcje brył, jak też typ budynku, spowodowały podjęcie decyzji o zastosowaniu elementów o powtarzalnym charakterze, umożliwiających uzyskanie jednolitej, a jednocześnie urozmaiconej substancji. Nasza pracownia stosuje się do zasady, iż architektura powinna być świadectwem czasu, w którym powstaje, zatem te pokrótce opisane założenia są podporządkowane zastosowaniu współczesnych środków wyrazu architektonicznego. Taki zatem jest element powtarzalny tworzący elewacje, taki jest detal i jego opracowanie, nie wspominając o dyspozycji przestrzeni wewnętrznych, rozwiązaniach funkcjonalnych i technicznych.

 

Projekt zakłada powstanie wewnętrznego patio. Jak będzie ono wyglądać?

Tak jak na zewnątrz elewacja będzie się składać z trójwymiarowych paneli betonowych, tak w środku panele o tym samym kształcie będą wykonane z kompozytowych płyt w wykończeniu lustrzanym. Dziesiątki takich trójwymiarowych paneli będzie odbijać jak lustro zarówno statyczną scenografię, jak i ruch postaci w patio oraz promieni słonecznych po nieboskłonie. Chcielibyśmy również, aby w patio znalazły się żywe rośliny.

 

Jakie przyjazne rozwiązania komunikacje biurowiec Retro Office House zaoferuje najemcom?

 

Komunikację pionową zapewni 9 nowoczesnych wind. Poziomy układ komunikacyjny obiektu jest bardzo przejrzysty: na piętrach powtarzalnych biura układają się wokół obu patio i wzdłuż elewacji. Na parterze zaś – oba wejścia główne do budynku – od strony ul. Piłsudskiego i ul. Komandorskiej są połączone ze sobą w formie pasażu. Ten reprezentacyjny pasaż przechodzi również przez oba patio i prowadzi do holi windowych.

 

Jak zorganizowana jest przestrzeń wewnątrz budynku?

 

W biurowcu możliwe są zarówno układy biurowe gabinetowe, jak i w formie otwartych przestrzeni (tzw. „open space”). Każdy z najemców ma dostęp do własnych zespołów sanitarnych i socjalnych. Parter obiektu przeznaczony jest na różnego rodzaju usługi: gastronomiczne, handlowe czy np. fitness. W patio będzie można odpocząć po miejskim spacerze, pokontemplować sztukę, którą Inwestor chce tu eksponować, spotkać się z przyjaciółmi na pogawędkę przy kawie.

 

Jakie materiały zostaną użyte podczas realizacji projektu i dlaczego?

 

Ciężko wymienić wszystkie użyte materiały, których jest w sumie kilkaset. Oprócz omówionych wcześniej materiałów fasadowych, do wykończenia wnętrz użyte będą: szkło lakierowane jako okładzina ścian, posadzki szlifowane typu terazzo w częściach ogólnych, sufity podwieszone ze stalowej siatki cięto-ciągnionej. Bardzo ważną rolę odgrywa oświetlenie wnętrza, którego zaprojektowanie zajęło nam dużo czasu. Dopilnujemy, aby materiały wysokiej jakości zastosowane i uzgodnione z Inwestorem na etapie projektowania zostały zrealizowane podczas budowy.

 


Retro Office House powstaje we Wrocławiu u zbiegu ulic: Piłsudskiego i Komandorskiej. Inwestorem obiektu jest spółka LC Corp SA. Budynek został zaprojektowany przez pracownię Kuryłowicz & Associates. Planowane oddanie biurowca do użytku to II kw. 2018 r. Więcej informacji o biurowcu: Retro Office House  

 

 

 

  • 1
  • 2

0.0
Tagi: LC Corp RETRO
Napisz pierwszy komentarz
CHB 14 Big
mantra