Giant

Pomerania Office Park – nowe miejsce na biurowej mapie Trójmiasta

|
ZEFIR to nowoczesny obiekt biurowy w Gdańsku
Biurowiec ZEFIR został oficjalnie otwarty 20 października, a zakończenie jego realizacji stanowi zamknięcie pierwszego etapu kompleksu POMERANIA OFFICE PARK. O budynku określanym jako nowa wizytówka gdańskiego Starego Przedmieścia rozmawiamy z Krzysztofem Paulem, Prezesem Zarządu UNIMOR DEVELOPMENT.
Wywiad z Krzysztofem Paulem, Prezesem Zarządu spółki UNIMOR DEVELOPMENT S.A.
Wywiad z Krzysztofem Paulem, Prezesem Zarządu spółki UNIMOR DEVELOPMENT S.A.

Pomerania Office Park zyskała miano nowej wizytówki gdańskiego Starego Przedmieścia. Skąd wzięło się to określenie?


Jesteśmy bardzo dumni, że przygotowany przez nas biurowiec ZEFIR jest tak pozytywnie odbierany. Co najistotniejsze, określenie „wizytówka Starego Przedmieścia” padło z ust najemców, dziennikarzy i gości odwiedzających nasz budynek, którzy docenili zarówno jego atuty wizualne, jak i funkcjonalne. Dzięki unikatowej architekturze, a zwłaszcza bardzo charakterystycznej, nowoczesnej fasadzie, biurowiec ZEFIR w dużym stopniu odmienia oblicze Starego Przedmieścia, które przez lata stanowiło nieco zapomniany rejon Gdańska.

 

W jaki sposób kompleks wpisuje się w założenia rewitalizacyjne dla obszaru Starego Przedmieścia? Jak budynek ZEFIR nawiązuje do otaczającej go zabudowy?


W 2009 r. władze Gdańska przyjęły „Program Rewitalizacji Obszarów Zdegradowanych w Gdańsku – Lokalny Program Rewitalizacji”. Jego założenia obejmują etapową modernizację poszczególnych rejonów Gdańska, a efekty prowadzonych działań możemy już obserwować m.in. w postaci odrestaurowanych terenów Dolnego Miasta. Warto zaznaczyć, że starania władz miasta są wspierane również przez prywatnych inwestorów, czego przykładem jest właśnie realizowany przez nas kompleks Pomerania Office Park. Nasz projekt doskonale wpisuje się w założenia rewitalizacyjne dla obszaru Starego Przedmieścia, które konsekwentnie będą realizowane w kolejnych latach. Położyliśmy nacisk na rewitalizację budynków, podkreślenie ich atutów architektonicznych oraz niebagatelnego otoczenia. Kreując nowoczesne powierzchnie komercyjne, w znacznym stopniu wykorzystujemy atuty istniejącej zabudowy oraz wyjątkowy charakter obiektów otaczających nasz kompleks, wśród których znajdują się m.in. dawne wojskowe koszary. W fasadzie budynku widoczne są bezpośrednie nawiązania do architektury tego rejonu Gdańska, dzięki czemu obiekty Pomerania Office Park idealnie będą komponowały się z otaczającą zabudową.

 

Prace nad dostosowaniem budynku dawnych zakładów UNIMOR do roli nowoczesnego biurowca trwały 9 miesięcy. Jaki był ich zakres?


Podczas całego procesu inwestycyjnego zrealizowaliśmy bardzo szeroki zakres prac, począwszy od wykonania zupełnie nowej konstrukcji dachu, aż po wyburzenie wszystkich ścian i aranżację zupełnie nowych przestrzeni. Z dawnego budynku w biurowcu ZEFIR pozostały jedynie stropy i ściany zewnętrzne – które i tak przeszły gruntowną modernizację i zyskały całkowicie nową elewację. Zważywszy na fakt, iż budynek nie powstawał od fundamentów, a przeprowadzaliśmy gruntowną rewitalizację obiektu poprzemysłowego, było to bardzo wymagające zadanie. Niemniej, dzięki zaangażowaniu całego naszego zespołu w bardzo krótkim czasie zdołaliśmy przygotować obiekt, oferujący bardzo komfortowe warunki najmu.

 

Co było największym wyzwaniem podczas rewitalizacji budynku Zefir?


Tak, jak już wspominałem, ze względu na fakt, że budynek jest adaptacją istniejącego budynku poprzemysłowego, mieliśmy świadomość pewnych ograniczeń, a zarazem dodatkowych wyzwań. Jednym z nich była na przykład powierzchnia jednej kondygnacji, która w przypadku biurowca ZEFIR wynosi ok. 1300 mkw. Aby umożliwić najem powierzchni o dowolnej wielkości, zastosowaliśmy liczne rozwiązania, które sprawiły, że budynek, pomimo swej stosunkowo niewielkiej powierzchni, jest elastyczny w możliwościach kreowania dowolnych podziałów powierzchni najmu. Innym ograniczeniem był układ nośny budynku, który jednak okazał się wielkim atutem w postaci dużej wysokości kondygnacji. Aktualnie na rynku do rzadkości należą obiekty biurowe, w których wysokość kondygnacji wynosi około 4,5 – 5 m, a właśnie takie wysokości mają piętra biurowca Zefir.

 

Skąd wziął się pomysł, by na dachu budynku zrobić tarasy widokowe? Jak zostaną one zaaranżowane?

 

Od początku prac nad tym projektem, odpowiednie zagospodarowanie i wykorzystanie dachu obiektu było dla nas naturalnym rozwiązaniem. Z naszego punktu widzenia, tak atrakcyjna przestrzeń nie mogła zostać niewykorzystana, dlatego podjęliśmy decyzję o zaaranżowaniu tam strefy relaksu z elementami małej architektury. Dzięki nieszablonowemu projektowi architektonicznemu, zapewnimy naszym najemcom dostęp do miejsca, z którego roztacza się panorama Starego Przedmieścia Gdańska oraz doskonały widok na Starówkę.

 

  • 1
  • 2

0.0
Napisz pierwszy komentarz