PGE Narodowy

EKO Niesamowite pawilony na EXPO 2015 w Mediolanie

Wizualizacja bramy na EXPO 2015 w Mediolanie, fot. Scandurra Studio Architettura
Wizualizacja pawilonu Palazzo Italia, fot. Nemesi & Partners
Już 1 maja rozpocznie się Światowa Wystawa EXPO 2015 w Mediolanie. Firma Schüco dostarczyła swoich energooszczędnych rozwiązań do realizacji aż 10 pawilonów narodowych!

Światowa Wystawa EXPO 2015 będzie odbywała się w Mediolanie od 1 maja do 31 października 2015 r., pod hasłem Żywienie planety, energia dla życia. Udział w imprezie zgłosiło niemal 150 państw, w tym m.in.: Polska, Francja, Niemcy, Wielka Brytania, Chiny, Indie i Stany Zjednoczone. Tegorocznej ekspozycji kulturowego i technicznego dorobku krajów świata będą towarzyszyć energooszczędne technologie firmy Schüco, która dostarczyła swoich rozwiązań fasad i drzwi do realizacji 10 pawilonów narodowych, w tym Włoch, Kuwejtu i USA.

 

Z technologiami firmy Schüco odwiedzający wystawę EXPO 2015 zetkną się już przy bramie targowej, gdzie naprzeciwko Zamku Sforzów stanie projekt Scandura Studio. Instalacja powstała na planie kwadratu z dwoma przeszklonymi pawilonami w kształcie ściętego stożka. W celu uzyskania efektu lekkiej, a zarazem energooszczędnej konstrukcji, architekci wykorzystali fasadę strukturalną Schüco AOC SG, której profile są widoczne tylko od strony wewnętrznej.

 

Rozwiązania Schüco pozwoliły też na realizację 14 budynków usługowych, stanowiących funkcjonalny i reprezentacyjny akcent wystawy. Ich oryginalna architektura nawiązuje do pól ryżowych i bazuje na drewnie i wodzie. Co ciekawe, za kurtynami wodnymi pełniącymi funkcję fasad budynków nie są widoczne ściany, lecz długie cienie. Właściwe elewacje zostały wykonane z lekkich przeszkleń w systemie fasad aluminiowych serii Schüco FW 50+, w które wstawiono drzwi Schüco ADS 65.

 

Włoski wymiar technologii

 

W centrum EXPO 2015 powstanie budynek, stanowiący bramę dla gości, przybyłych na wystawę. Palazzo Italia został zaprojektowany przez biuro Nemesi & Partners, które nadało mu formę miejskiego lasu. Bryła budynku podzielona jest na cztery sekcje, połączone komunikacyjnymi łącznikami. Oglądane od wewnątrz struktury podpierające sekcje budowli otwierają się ku górze, przywodząc na myśl potężne korzenie i smuklejsze gałęzie, tworzące baldachim z koron drzew. Wysoką efektywność energetyczną zapewnia projektowi system fasadowy serii Schüco FW 50+. Warto podkreślić, że ze względu na dużą powierzchnię oszkleń i skośne podziały elewacji, w laboratoriach Schüco Italy powstały rozwiązania, przygotowane specjalnie na potrzeby tego projektu. Powłokę budynku uzupełniają wielkowymiarowe certyfikowane drzwi Schüco ADS HD (Heavy Duty), odporne na wysokie obciążenia eksploatacyjne.

 

Statek prosto z Kuwejtu

 

Forma pawilonu narodowego Kuwejtu przypomina tradycyjny, statek z Zatoki Perskiej. Jego konstrukcja ilustruje bezustanne wysiłki kraju, zmierzające do przemiany pustyni w żyzny ląd. Za projekt konstrukcji fasadowych, systemów i struktur pawilonu odpowiedzialne było Studio Progetto CMR, które wybrało system nakładkowych fasad strukturalnych Schüco AOC SG na podkonstrukcji stalowej. Powłoka zbudowana z dużych, lustrzanych powierzchni, zapewnia konstrukcji przejrzystość, lekkość i dobre doświetlenie. Profile nośne fasady są widoczne tylko od wewnątrz, mogą przenosić duże obciążenia szkłem i oferują dobrą termoizolacyjność. W powłokę fasady serii Schüco FW 50+ wkomponowano drzwi aluminiowe Schüco ADS 65 i równolegle wysuwane okna Schüco AWS 102, które dodatkowo podnoszą efektywność energetyczną budynku.

 

Amerykańska żywotność 2.0

 

Na tegorocznych targach EXPO z pewnością duże zainteresowanie wzbudzi pawilon Stanów Zjednoczonych, łączący nieustanny rozwój państwa z pamięcią o przeszłości. Ekspozycja pod hasłem Amerykańska żywność 2.0 – zjednoczeni w żywieniu planety jest innowacyjną budowlą, która będzie produkować żywność przez cały czas trwania EXPO. Budynek zaprojektowany przez Jamesa Bibera wyróżnia się otwartą strukturą, ograniczoną przez duże, wertykalne płaszczyzny pokryte ziemią, z których każdego dnia ma być zbierane zboże. Goście będą zwiedzać pawilon, chodząc po platformie wybudowanej z drewnianych bali pochodzących z promenady na Coney Island. Prowadzi ona od interaktywnych wystaw poprzez panoramiczny taras po sklepy. Zachowanie równowagi pomiędzy nauką i naturą umożliwił tu nakładkowy system Schüco FW 75 AOC na podkonstrukcji stalowej. Dzięki spójnej estetyce fasady uzyskano efekt harmonijnego przejścia ze środka na zewnątrz budynku, który  podkreśla ideę współistnienia i wzajemnego naświetlania się architektury i środowiska naturalnego.

 

Odbywające się w Mediolanie EXPO 2015 stanie się platformą, na której spotkają się przedstawiciele 147 państw z całego świata. Pod hasłem Żywienie planety, energia dla życia, poruszą oni problematykę wyżywienia, edukacji o odżywianiu, GMO, a także – wciąż obecnego w wielu miejscach na świecie – głodu. Pod uwagę zostaną wzięte technologie, innowacje i rozmaite tradycje, związane z przemysłem spożywczym i żywnością w ogóle. Wystawę organizuje Expo 2015 SpA, spółka założona przez rząd włoski, region Lombardia, Prowincję Mediolan, miasto Mediolan i Mediolańską Izbę Handlową.

 

Choć pierwsza wystawa światowa odbyła się w 1751 w Londynie, a kolejne w 1798 i 1802 w Paryżu, za pierwsze międzynarodowe przedsięwzięcie uznaje się Wielką Wystawę, zorganizowaną w Londynie w 1851 r. Od tego czasu wystawy stają się okazją do współzawodnictwa wielu państw świata we wszystkich dziedzinach produkcji. Warto wspomnieć, że specjalnie na paryską wystawę światową z 1889 zbudowano wieżę Eiffla, której głównym celem była demonstracja poziomu wiedzy inżynierskiej i możliwości technicznych schyłku XIX wieku.


0.0
Tagi: Schuco
Dodaj nowy komentarz
Komentarze 1
podolak :
Aż dziw, że do tej pory nie znałem genezy wieży Eiffla.
27 kwietnia 2015 20:11