MIX Biura Sp. z o.o. sp.k. logoTorus logoKwiaty dla biura logoINTER-BUD logoAgrobex Sp. z o.o. logoBałtyckie Centrum Biznesu Sp. z o.o. logoGalicyjska Investment Sp. z o.o. logoNowy Styl Group logoTétris Poland logoPodium Investment logoSpectra Development logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoINTERBIURO logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoOlivia Business Centre logoDom-Bud M. Szaflarski Spółka Jawna logoBusiness House logoCity Space logoFYI Commercial Consulting logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoWEKTRA HOLDING Sp. z o.o. logoCOTEX Office Centre logoHAVRE Sp. z o.o. logoDEVCO Sp. z.o.o. logoARTSERVIS sp. z o.o. logoPrzedsiębiorstwo Budowlane START logoAluprof S.A. logoGTV Lighting logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoRIS Kotes logoKart Sp. z o.o. logoUNIMOR Development S.A. logoPorto Office A Sp. z o.o. logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoVantage Development S.A. logoForbo Flooring Systems Polska logoVastint Poland Sp. z o.o. logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo
Raport 2018

Wrocław na celowniku firm IT?

Wrocławski Park Biznesu
Rzeźnicza 16
Jak wygląda sytuacja branży IT na terenie Wrocławia? Czy stolica Dolnego Śląska ma szansę na miano polskiego zaplecza IT?

Na terenie Wrocławia działa przeszło 40 średnich i dużych spółek świadczących szeroki wachlarz usług IT – wynika z raportu „Sektor IT. Kapitał ludzki we Wrocławiu” przygotowanego przez Hays Poland. Łącznie pracuje w nim ponad 12 tys. specjalistów z tego obszaru. Branża IT jest bardzo zróżnicowana w kwestii wielkości przedsiębiorstw. Przeciętne zatrudnienie (mediana) wynosi 94 osoby, istnieją jednak centra takie jak IBM Delivery Center czy Nokia Networks, które zatrudniają tysiące specjalistów. Oprócz gigantów we Wrocławiu można również znaleźć małe przedsiębiorstwa zatrudniające do 20 pracowników – czytamy w raporcie.

 

Jak wynika z badania Hays, kluczowym czynnikiem, który decyduje o lokalizacji działalności IT we Wrocławiu jest kapitał ludzki, czyli dostępność pracowników o pożądanych kwalifikacjach. Drugi stanowi wielkość branży IT w mieście ze względu na szansę pozyskania potencjalnych pracowników od konkurencji. Innym istotnym czynnikiem decydującym o lokowaniu siedzib firm IT w stolicy Dolnego Śląska jest dobra komunikacja Wrocławia z innymi miejscami w Polsce i na świecie.

 

W mieście stale przybywa nowych firm, a te które mają tutaj swoje biura, stale się rozwijają. Przykładowo jeden z czołowych globalnych dostawców usług IT – firma Luxoft – zapowiada na 2016 r. kontynuację dynamicznej rekrutacji we Wrocławiu. 22 stycznia br. firma otworzyła trzy kolejne piętra w kompleksie Silver Tower Center, zwiększając powierzchnię biura do 4300 mkw. Znalazło się na nich 245 nowych stanowisk pracy dla nowych informatyków, które firma chce zapełnić do końca 2016 r. Luxoft działa także w dwóch innych siedzibach – swoim pierwszym wrocławskim biurze w budynku Heritage Gates oraz w biurowcu Green Day (ul. Szczytnicka), gdzie wprowadziła się w lipcu ubiegłego roku.

 

Warto dodać, iż Wrocław stanowi dziś trzecią lokalizację nowoczesnych usług biznesowych w Polsce pod względem liczby zatrudnionych osób, z czego duża część to właśnie informatycy. Rozwój zarówno branży IT, jak i nowoczesnych usług dla biznesu przyczynia się do rozwoju rynku nieruchomości biurowych. W mieście powstaje lub znajduje się wiele nowych projektów biurowych. Wśród nich można wymienić kompleks Wrocławski Park Biznesu, który zlokalizowany jest na 10,5-hektarowej działce położnej w północno-wschodniej części Wrocławia – w dzielnicy Psie Pole. Inwestycja składa się z zespołu budynków – główny i największy z nich to 4 piętrowy wieloskrzydłowy obiekt biurowy o powierzchni ponad 30 000 mkw. Innym projektem jest powstający w ścisłym centrum miasta, przy skrzyżowaniu ulicy Rzeźniczej oraz Nowy Świat, biurowiec Rzeźnicza 16 który zaoferuje 3730 mkw. powierzchni biurowej na wynajem. Także w samym centrum Wrocławia realizowana jest inwestycja Nicolas Business Center. Ten 6-piętrowy budynek odda do dyspozycji najemców 10 500 mkw. Na rynku nie brakuje także mniejszych projektów tj. Art-Business Center, należący do dewelopera Art-Deweloper. Ten trzykondygnacyjny budynek znajduje się na wrocławskim Ołtaszynie przy ul. Strachowskiego 9. Oferuje łącznie 1100 mkw. powierzchni usługowo-biurowej przeznaczonej do sprzedaży.

 


0.0
Napisz pierwszy komentarz
CHB 14 Big
mantra