Po 45 latach Szkieletor wreszcie gotowy

|
Unity Tower w Krakowie, źródło: materiały prasowe partnera
Unity Tower w Krakowie, źródło: materiały prasowe partnera
Kraków doczekał się ukończenia wieżowca Unity Tower zlokalizowanego przy rondzie Mogilskim. Obiekt jest już gotowy w stanie surowym zamkniętym. Planuje się, że pod koniec czerwca br. do biurowca wprowadzą się pierwsi użytkownicy.

Prace zewnętrzne na Szkieletorze zakończone

Zakończone zostały prace elewacyjne wieży. Wszystkie pięć budynków kompleksu zyskało stan surowy zamknięty. Z ostatnich kondygnacji budynku głównego zniknęły już zabezpieczenia przeciwwiatrowe. Wiele wskazuje na to, że obiekt w nowej formie na stałe wpisze się w panoramę Krakowa.

Wewnątrz budynków trwają prace wykończeniowe. Planuje się, że do połowy maja zakończona zostanie realizacja piazzy oraz urządzanie zieleni. Jak ocenia Magdalena Zielińska-Warszawa z zarządu współudziałowca inwestycji GD&K, epidemia COVID-19 nie wpłynęła negatywnie na działania przy projekcie. Szacuje się, że pod koniec II kw. 2020 roku do Unity Centre wprowadzą się pierwsi użytkownicy. Jest to jednak uzależnione od sytuacji epidemiologicznej w kraju.

Opóźnienia na budowie

Początkowo zakładano, że obiekt w stanie surowym będzie gotowy do końca ub. r. Miasto informowało, że za opóźnienia może zostać nałożona kara finansowa. Przedstawiciel inwestora tłumaczył jednak, że niektórych z wymaganych prac nie udało się wykonać m.in. ze względu na złe warunki pogodowe, w tym silny wiatr. Ostatecznie prace przedłużyły się o ponad 3 miesiące. Miasto planuje w najbliższym czasie kontrolę w celu oceny zaawansowania realizacji.

Unity Tower w Krakowie gotowy

Unity Tower to biurowiec o wysokości 102,5 m. Na szczycie wieżowca ma powstać dwupoziomowa restauracja wraz z punktem widokowym. W tym celu na ścianach zamontowano specjalne przeszklenia. Dwie podziemne kondygnacje to natomiast parking z 400 miejscami postojowymi.

Wieżowiec Unity Tower powstał w ramach budowy kompleksu Unity Centre. Gotowe są także niższe budynki: dwa biurowce, apartamentowiec oraz hotel. Trwają w nich prace wykończeniowe.

W lokalach na parterach czterech niższych budynków mogą znaleźć się punkty usługowe i gastronomiczne. Wyjście z obiektów prowadzić będzie na wspólny plac, z którego można będzie przejść bezpośrednio do ronda Mogilskiego.

Długa historia budowy wieżowca

Budowa wieżowca rozpoczęła się 45 lat temu – w 1975 roku. Ze względów ekonomicznych realizacja inwestycji została zatrzymana po 4 latach. Przez lata zmieniali się właściciele budynku. Nie brakowało również kolejnych pomysłów na zagospodarowanie obiektu. Wieżowiec zaczął być nazywany Szkieletorem. Prace nad budynkiem, które teraz dobiegają końca, rozpoczęto wiosną 2016 roku.


1.0
Dodaj nowy komentarz
Komentarze 1
Ella :
Przybywa także hoteli: https://walterherz.com/pl/a/w-polsce-przybywa-najwiecej-hoteli-czterogwiazdkowych
13 maja 2020 15:33