PGE Narodowy

Mark Twomey Opinia o: Nowe wersje zielonych certyfikatów

W tym roku w życie wchodzą nowe wersje certyfikatów ekologicznych: BREEAM International 2013 oraz LEED v4. przeczytaj cały artykuł >

Amerykańskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego (US Green Building Council) zaktualizowało właśnie system certyfikacji LEED. Nowa norma nosząca nazwę LEED v4 wejdzie w życie już w listopadzie 2013 roku. W czerwcu tego roku zaktualizowano także zapisy BREEAM. Warto się zastanowić, czy i jak zmiany te wpłyną na rynek pracy w obszarze budownictwa ekologicznego w Polsce?

Obecnie w naszym kraju jest około 50 ekspertów posiadających uprawnienia LEED (Leadership in Energy & Environmental Design) i jest to bardzo wąski obszar rynku pracy. Znaczna część specjalistów skupiona jest w dwóch firmach: Skanska Development oraz Jones Lang Lasalle. Pozostali zatrudnieni są w firmach inżynieryjno-konsultingowych, architektonicznych, a także w innych firmach deweloperskich oraz agencjach. W większości przypadków to z inicjatywy pracodawcy wybrani pracownicy zostali przeszkoleni w systemie LEED, który jest obecnie najpopularniejszym obok BREEAM systemem eko certyfikacji w Polsce.

W zapisach LEED v4 pojawia się kilka ważnych zmian i nowości, które wzbudziły sporo kontrowersji. Z tego powodu, aż do końca maja 2015 r. wprowadzono okres przejściowy, w którym będzie możliwość certyfikowania budynków w obecnej wersji LEED 2009 lub w nowej LEED v4.
Spodziewam się, że mimo sporych kontrowersji wokół nowelizacji LEED, rynek bardzo dobrze poradzi sobie z tymi zmianami. Pójdą one w kierunku podniesienia kwalifikacji już zatrudnionych pracowników, zamiast poszukiwania nowych kadr.

Natomiast w przypadku BREEAM zaktualizowanego 1 czerwca 2013 roku, największa nowość to włączenie do certyfikacji budynków mieszkalnych. Taka zmiana może wpłynąć na rynek pracy. Jeżeli deweloperzy mieszkaniowi przekonają się, że warto wdrożyć system BREEAM w swoich inwestycjach, będą potrzebować odpowiednich specjalistów. Będzie to jednak proces powolny, uzależniony od sytuacji na rynku nieruchomości mieszkaniowych.


0.0
Tagi:
Napisz pierwszy komentarz