PGE Narodowy

Biurowiec w stylu retro

|
Wizualizacja biurowca Retro Office House powstającego we Wrocławiu
Powstające współcześnie biurowce mogą być inspirowane architekturą przeszłości. Przykładem takiego obiektu jest powstający we Wrocławiu Retro Office House. O projekcie nawiązującym do wrocławskiej architektury początku XX w. rozmawiamy z prof. dr hab. arch. Ewą Kuryłowicz i arch. Piotrem Żabickim.
Wywiad z prof. dr hab. arch. Ewą Kuryłowicz i arch. Piotrem Żabickim z pracowni Kuryłowicz&Associates.
Wywiad z prof. dr hab. arch. Ewą Kuryłowicz i arch. Piotrem Żabickim z pracowni Kuryłowicz&Associates.

Inspirację projektu budynku Retro Office House stanowi wrocławska architektura z początku XX w. Czym charakteryzowała się architektura tego okresu i w jaki sposób biurowiec do niej nawiązuje?

 

Koncepcja została sformułowana w oparciu o analizy historycznych form architektonicznych, charakterystycznych dla lokalnego kontekstu miasta Wrocławia. Staraliśmy się prześledzić historię używanych materiałów i kolorystyki oraz ikonicznych obiektów kreujących indywidualny charakter przestrzeni miasta. Architektura Wrocławia okresu początków XX w. była niezwykle innowacyjna i szereg rozwiązań było tu inspirujących.

 
Najbardziej charakterystyczne jej cechy to:

 

  • ekspresja betonu, jako materiału strukturalnego, mającego odzwierciedlenie w formie obiektu (np. Biurowiec Hansa Poelziga dla firmy Junkernstrasse-Bau G.m.b.H., Hala Ludowa, Hala Targowa przy ul. Piaskowej),

 

Biurowiec H. Poelziga dla firmy Junkernstrasse-Bau G.m.b.H. (1911-1913), proj. H. Poelzig (zdjęcie pochodzi ze strony: www.dolny-slask.org.pl)

 

Hala Ludowa (1911-1913), proj. M. Berg (zdjęcie pochodzi ze strony: www.tydzien.co.uk)

 

  • zaokrąglone narożniki budynków przy skrzyżowaniach ulic (np. Renoma, Dom Handlowy Petersdorff) i wycofujące się w głąb obiektów najwyższe kondygnacje.

 

Renoma, dawniej PeDeT znajduje się przy ul. Świdnickiej 40. Budynek pochodzi z 1930 r.; proj. H. Dernburg; (zdjęcie pochodzi ze strony: www.architektura.info)

 

Dom Handlowy Petersdorff z 1928 r. przy ul. Oławskiej 8 , proj. E. Mendelsohn (zdjęcie pochodzi ze strony: pl.pinterest.com)​

 

Budynek jest co prawda inspirowany dawnymi trendami architektonicznymi, ale jak przystało na nowoczesny biurowiec nie zabraknie w nim współczesnych rozwiązań z zakresu technologii, użyteczności i formy, prawda?

 

Oczywiście, architektura zawsze powinna odzwierciedlać czasy współczesne, a my dodatkowo staramy się wybiegać w przyszłość stosując często rozwiązania innowacyjne - prototypowe. W tym obiekcie zastosowaliśmy znany materiał jakim jest beton, ale w niespotykanej formie - trójwymiarowych, prefabrykowanych paneli (o grubości od 4 do 18 cm), wypełniających pola pomiędzy oknami. Panele te będą mocowane na zawiesiach stalowych do konstrukcji obiektu. W eksponowanym narożniku ulic Piłsudskiego i Komandorskiej zastosowaliśmy gięte po łuku szkło. 

 

Biurowiec będzie wyposażony w najnowsze typy instalacji, które zapewnią wygodę i bezpieczeństwo użytkownika oraz sprawne zarządzanie obiektem. Wszystkie oprawy oświetleniowe, indywidualnie zaprojektowane do tego obiektu przez LUXIONA, zostaną wyposażone w źródła światła typu LED.
 

Retro Office House określany jest jako biurowiec stanowiący krok na drodze ku przywróceniu świetności ul. Piłsudskiego. Czy rzeczywiście można mu przypisać taką rolę?

 

Przywrócenie świetności ulicy, to inaczej jej udana rewitalizacja. Proces ten ma szereg uwarunkowań – pojedynczy, udany i działający dobrze budynek jest z pewnością krokiem do ożywienia przestrzeni. Retro Office House ma szczególną lokalizację – znajduje się przy budynku Teatru Capitol, który jest obiektem publicznym, generującym już ruch i ożywienie. Jest połączony z nim przestrzennie wspólną ścianą i podcieniem umożliwiającym przejście pod dachem, co w naszym klimacie jest cennym udogodnieniem.

 

Czy wkomponowanie nowej substancji biurowej w samo centrum miasta to trudne wyzwanie? 

 

Działanie w warunkach istniejącej, gęstej zabudowy jest trudne, ale też bardzo inspirujące. Miasto jest środowiskiem funkcjonującym na wielu płaszczyznach – liczy się nie tylko to, jak ono działa, ale też jak jest przez ludzi rozumiane i zapamiętywane. Czy łatwo się po nim poruszać, czyli czy są w nim przestrzenie wyznaczające charakterystyczne miejsca pozwalające na łatwą orientację. Jednocześnie budynki w nim pozostają w ramach określonej hierarchii – nie może być tak, że każdy obiekt głośno manifestuje swoją obecność – są obiekty ważniejsze i budynki tła. Trzeba te racje wyważyć. Biurowiec, obok budynku teatru, podkreślając rangę miejsca musi być odpowiednio elegancki, ale nie może z teatrem konkurować. Gęsta tkanka miasta, w której projektujemy, wymaga też biegłości w poruszaniu się w wymogach stricte technicznych, jak zapewnienie odpowiednich warunków zacieniania, przesłaniania, relacje technicznej bliskości ścian, rodzaje fundamentowania, wykopów itp. 

 

  • 1
  • 2

0.0
Tagi: LC Corp RETRO
Napisz pierwszy komentarz