Proton Office

Premiera książki wydanej przez Warimpex i IVG

Książka „Krótka ulica, długa historia. Próżna, Plac Grzybowski i okolice”
Książka została wydana przez inwestorów - firmy Warimpex i IVG
Inwestorzy wydali książkę „Krótka ulica, długa historia. Próżna, Plac Grzybowski i okolice”.

Licząca kilkaset stron publikacja, opisująca część dziedzictwa kulturowego Śródmieścia Warszawy, została stworzona przez siedmiu autorów, specjalistów w dziedzinach historii, architektury urbanistyki, zmieniających się obyczajów, kultury, codziennego życia i przyszłości ul. Próżnej, Grzybowa i okolic.

 

Próżna znajduje się w symbolicznym dla siebie okresie. Zamyka bogatą i często bolesną przeszłość, w czasie której przetrwała hitlerowską zagładę, stalinowskie wyburzenia i powojenne lata popadania w ruinę. Dziś wraca do swoich korzeni, gdy na przełomie XIX i XX wieku była wypełniona sklepami, targami ludźmi, modlitewniami. Tłumy mieszkańców i turystów uczestniczą w Festiwalu „Warszawa Singera”, wielu wydarzeniach kulturalnych, spędzają czas w restauracjach i kawiarenkach, odpoczywają na Placu Grzybowskim. Powraca tu czar przedwojennej Warszawy zwanej Perłą Północy czy Paryżem Wschodu. Ta zmiana staje się możliwa dzięki zrewitalizowaniu ulicy i przekształceniu dawnych kamienic czynszowych w Le Palais – unikalny budynek biurowy, łączący historię z nowoczesnością, Uznaliśmy, że to odpowiednia chwila, by utrwalić w pamięci ten wyjątkowy mikroświat Warszawy i wybraliśmy najszlachetniejszą formę, czyli wydawnictwo książkowe – mówi Maciej Zajdel, Prezes IVG Poland.

 

Książkę otwiera tekst Jerzego S. Majewskiego - varsavianisty, historyka sztuki i dziennikarza, który prezentuje historię Grzybowa, okraszając ją licznymi anegdotami i nieznanymi szerzej opowieściami. Przeprowadzony przez Marcina Krasnego wywiad z architektem Wojciechem Popławskim przedstawia ewolucję projektu kamienic Le Palais. Tomasz Grygiel, doktor nauk humanistycznych, prowadzący badania nad nurtami historyzmu w zabudowie miast Europy, prezentuje obraz architektoniczny Próżnej, Grzybowa i okolic. Eleonora Bergman, dokumentalistka i badaczka XIX- i XX-wiecznych synagog, pracująca w Żydowskim Instytucie Historycznym, pisze o Próżnej jako świadku żydowskiej Warszawy. Janusz Sujecki, obrońca stołecznych zabytków opowiada, w jaki sposób przyczynił się do uratowania ulicy Próżnej, a Małgorzata Gołota, dziennikarka prasowa i radiowa podjęła się opisania tej części Warszawy jako tygla kulturalnego w samym sercu miasta. Posłowie napisał Adam Czyżewski, doktor nauk humanistycznych, antropolog kultury i dyrektor Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, który w rozdziale „Fenomen Próżnej” zastanawia się nad niezwykłym istnieniem ulicy, która przetrwała na przekór dziejom miasta.

 

Przemiana obyczajowa ulicy wiąże się z rewitalizacją kamienic o numerach 7 i 9 – dziewiętnastowiecznych budynków czynszowych i przekształceniem ich w biurowiec Le Palais. Przedsięwzięcia dokonała firma Warimpex, przy wkładzie filantropa Ronalda S. Laudera i Jewish Renaissance Foundation, we współpacy z władzami Warszawy, stowarzyszeniami, społecznikami i konserwatorami zabytków.

 

Dla nas nie była to standardowa realizacja. Niezwykłe miejsce, duże zainteresowanie społeczne, wielka odpowiedzialność w wymiarze historycznym i kon­serwatorsko-architektonicznym, wreszcie lata pracy, by zrozumieć postulaty wszystkich stron. Gdy dziś patrzymy jak kamienice otwierają się na Warszawę i asymilują się w nowej funkcji, jest to dla nas największa satysfakcja. Książka ukazuje nie tylko rewitalizację estetyczną, architektoniczną, ale właśnie również społeczną – mówi Jerzy Krogulec, Prezes Zarządu Warimpex Polska.

 

Publikacja zawiera ponadto refleksje i wspomnienia osób związanych z Próżną, z których każda z nich opowiada własną historię, znajdują się w niej niepublikowane dotąd fotografie, plany i inne materiały z zasobów prywatnych i archiwów. Wydawcą książki jest Trygon. Za koncepcję merytoryczną i edytorską odpowiada Elżbieta Czyżewska.

 

Biurowiec Le Palais Offices znajduje się w centralnej dzielnicy biznesowej Warszawy, przy skrzyżowaniu ulicy Próżnej i Placu Grzybowskiego. Budynek oferuje 5300 mkw. powierzchni biurowej klasy A oraz 1300 mkw. powierzchni przeznaczonej na handel detaliczny i punkty gastronomiczne. Projekt zrealizowany przez Warimpex zakładał renowację i modernizację zabytkowych budynków, a także rozbudowę kompleksu poprzez budowę nowego obiektu. Podczas prac deweloper ściśle współpracował z biurem konserwatora zabytków i władzami miasta. W 2013 r. spółka Warimpex sprzedała Le Palais funduszowi IVG Warschau Funds. Transakcja opiewała na 31 mln euro.

 

Warimpex Finanz und Beteiligungs AG jest spółką założoną w 1959 roku, zajmującą się zarządzaniem i obrotem nieruchomościami, która skupia się na inwestycjach w sektorze nieruchomości hotelowych położonych w Europie Środkowej i Wschodniej, a także prowadzi projekty związane z nieruchomościami komercyjnymi – budynkami biurowymi i centrami handlowymi. Warimpex działa aktywnie w Polsce, Rosji, Czechach, na Węgrzech, w Rumunii, Francji, Niemczech i Austrii.

 

IVG w Polsce to firma założona w 2006 r., jest oddziałem IVG Immobilien AG, europejskiej firmy nieruchomościowej zarządzającej aktywami o wartości 18 mld euro. W skład grupy IVG wchodzi IVG Institutional Funds GmbH, zarządzający portfelem funduszy nieruchomości dla inwestorów instytucjonalnych o wartości około 11 mld euro. IVG w Polsce w ostatnich latach dokonało kilkanaście transakcji zakupu i sprzedaży nieruchomości o łącznej wartości ponad 1,5 mld PLN. IVG Poland jest również aktywnym biurowym i handlowym Asset Managerem z doświadczeniem deweloperskim, którego przykładem może być m.in. biurowiec Horizon Plaza na warszawskim Mokotowie.


0.0
Napisz pierwszy komentarz