Giant

Deweloperzy w służbie kultury

Istvan Kantor, źródło: griffin-artspace.com
Istvan Kantor, źródło: griffin-artspace.com
Griffin Art Space, instytucja powołana przez Griffin Group w celu wspierania i promowania kultury i sztuki przekształciła się w fundację i zamierza rozszerzyć działalność.

Organizacja nie funkcjonuje wyłącznie jako mecenas ważnych projektów kulturalnych, lecz sama je organizuje. W 2014 roku angażowała się w działania kulturalne m.in. we Wrocławiu, w Krakowie, Katowicach oraz w Warszawie. 2014 rok dla Griffin Group to nie tylko inwestycje i poszerzanie portfela nieruchomości. Promowanie kultury i sztuki to istotny element naszej działalności – mówi Przemysław Krych, Prezes Griffin Group. Dlatego coraz bardziej widoczna stała się też aktywność naszej fundacji - Griffin Art Space.

 

We Wrocławiu, we współpracy z WRO Art Center, w ramach cyklu RenomaWRO fundacja organizowała m.in. wystawę węgierskiego performera i twórcy video-art oraz muzyki eksperymentalnej Istvana Kantora - Media Revolt, a także RYSOPIS – wystawę 18 młodych twórców, którzy urodzili się w Polsce w czasach transformacji ustrojowej. Prace miały być odpowiedzią na pytanie, jak artyści widzą otaczającą ich codzienność. Posłużyli się przy tym różnymi formami przekazu (wideo, instalacja, fotografia, performance).

 

Z coraz większym zainteresowaniem spotyka się też katowicki projekt Rajza po KATO, którego organizatorem jest Griffin Art Space, a mecenasem DH Supersam. W 2014 roku odbyły się trzy edycje Rajzy, podczas których odkrywano architekturę Katowic i poznawano ludzi, którzy zaangażowani są w działalność miejską, organizowano spacery po mieście, warsztaty fotograficzne i cykle plenerowych spotkań. Projekt Rajza po Kato znalazł się wśród najlepszych oddolnych inicjatyw miast polskich według rankingu Magdaleny Kalisz, opublikowanym przez portal F5 (Trendy Rynku i Kultury).

 

Takie projekty jak Rajza po Kato nie tylko integrują i aktywizują mieszkańców, ale są też okazją do spotkań z artystami, architektami, poznania miasta i jego kultury. Dlatego Rajza po Kato na pewno będzie kontynuowana. Już teraz wraz z Fundacją Sztuk Wizualnych, która jest producentem wydarzenia, miejskimi aktywistami i  instytucjami z Katowic pracujemy nad kolejnymi edycjami. Efektem projektu i naszej pracy będzie przewodnik po Katowicach – komentuje Anna Klimczak, Prezes Fundacji Griffin Art Space.

 

W Krakowie Griffin Art Space został głównym Mecenasem 12. edycji festiwalu Miesiąc Fotografii - jednego z największych cyklicznych wydarzeń poświęconych sztukom wizualnym w Polsce. W ramach Miesiąca Fotografii w Centrum Biurowym Lubicz w Krakowie odbyło się wydarzenie specjalne, IX Przegląd Portfolio - coroczne spotkanie twórców, mających możliwość poddania swojego dorobku gronu recenzentów: krytyków, kuratorów, właścicieli galerii oraz przedstawicieli instytucji kultury z Polski i zagranicy.

 

W ramach swojej działalności Griffin Art Space udostępnia także przestrzenie wystawiennicze należące do Griffin Group, w tym powierzchnię w dawnym Domu Słowa Polskiego, Galerii Stereo na wystawę Piotra Łakomego, która odbyła się w ramach Warsaw Gallery Weekend.

 

W ostatnim czasie fundację wspierającą sztukę i kulturalny rozwój miast powołali też inni deweloperzy, działający w Polsce, w tym m.in. firma Ghelamco. Powołana przez nią fundacja Sztuka w Mieście odpowiedzialna była m.in. za przygotowanie napisu „Kocham Warszawę”, który od 8 grudnia połyskuje na budowanym wieżowcu Warsaw Spire. Wśród innych kulturowych działań deweloperów na co dzień związanych z nieruchomościami komercyjnymi warto wymienić także firmy Warimpex i IVG, które wydały książkę „Krótka ulica, długa historia. Próżna, Plac Grzybowski i okolice”, napisaną przez siedmiu autorów, specjalistów w dziedzinach historii, architektury i urbanistyki.


0.0
Napisz pierwszy komentarz