Giant

EKO Golub GetHouse przygotował kilka plenerowych atrakcji

Plenerowe kino na terenie inwestycji Mennica Legacy Tower, fot.Krystian Bednarek
Mennica Legacy Tower - budowa wystawy "Nowi warszawiacy. Historie awansów społecznych drugiej połowy XIX wieku"
Pomiędzy budynkami kompleksu Mennica Legacy Tower powstanie ogólnodostępny plac. Zanim to jednak nastąpi, Golub GetHouse i Mennica Polska zdecydowali się udostępnić niezagospodarowaną działkę na cele kulturalne. Jest już kino, a ruszy też muzeum.

W kwartale ulic Prosta-Żelazna-Pereca-Waliców na warszawskiej Woli spółki Golub GetHouse i Mennica Polska SA zaplanowały budowę kompleksu biurowego ze 130-metrową wieżą i niższym budynkiem z nią sąsiadującym. Pomiędzy obiektami powstanie ogólnodostępny plac. Choć rozpoczęcie prac budowlanych zaplanowane jest na przełom 2015 i 2016 r., inwestorzy już teraz starają się uatrakcyjnić obszar inwestycji. Niedawno uporządkowali i otworzyli część terenu przy skrzyżowaniu ulic Prostej i Żelaznej, na którym aranżowane są atrakcje przygotowane przede wszystkim dla lokalnej społeczności.

 

Na miejscu, w którym w przyszłości stanie Mennica Legacy Tower od końca czerwca w piątkowe wieczory odbywa się cykl 10 projekcji kina plenerowego, które potrwają do końca wakacji. Na amatorów kina pod chmurką, realizowanego wspólnie z warszawską Filmową Stolicą Lata, czekają leżaki, koce, stojaki na rowery oraz food-truck.

 

Wśród zaplanowanych atrakcji znajduje się również plenerowa wystawa zatytułowana Nowi warszawiacy. Historie awansów społecznych drugiej połowy XIX wieku. Ekspozycja organizowana przez Muzeum Woli i inwestorów będzie czynna od połowy sierpnia. Zaprezentuje ludzi, których losy stały się kanwą dla opowieści o modernizującym się mieście i przemianach społecznych. Kuratorką wystawy jest dr Joanna Kubicka.

 

Wystawa o nowych warszawiakach opowiada historie osób, które samodzielnie zapracowały na swój sukces otwierając własny biznes czy angażując się w miejskie życie. Tymczasem Mennica Legacy Tower to inwestycja, którą również uosabiają stojący za nią ludzie: doświadczeni przedsiębiorcy, deweloperzy i architekci – skomentował Czarek Jarząbek, prezes Golub GetHouse. Współpraca z instytucją prężnie działającą w dzielnicy, w której rozwój również jesteśmy zaangażowani, była dla nas naturalnym krokiem – dodał Jarząbek.

 

Wystawa plenerowa na działce Mennica Legacy Tower stanowi część Festiwalu „Nowi Warszawiacy. Aktualizacja” – nowego projektu Białołęckiego Ośrodka Kultury, Muzeum Woli, oddziału Muzeum Warszawy, Miasta Stołecznego Warszawa oraz Domu Kultury Działdowska.

 

Przywilejem i wartością Warszawy od ponad 150 lat była jej inkluzywność i otwartość. Dzisiaj te wartości stanowią dla nas punkt wyjścia do ponownego odczytywania tożsamości współczesnego warszawiaka – uważa Hanna Nowak Radziejowska, kierowniczka Muzeum Woli i kuratorka Festiwalu. – Przyglądamy się procesom urbanizacyjnym i przemianom, jakie wywołują na różnych płaszczyznach: kultury miejskiej, architektury czy organizacji życia społecznego. Celem festiwalu jest podjęcie dyskusji na temat tożsamości współczesnego mieszkańca Warszawy w kontekście powyższych mechanizmów. Chcemy zastanowić się nad tożsamością Warszawy przez pryzmat myślenia o niej jako mieście otwartym, mieście przyjezdnych, którego jednym ze źródeł rozwoju od XIX-wiecznej rewolucji przemysłowej jest napływ nowych mieszkańców – dodaje Nowak-Radziejowska.

 

Wydarzenia kulturalne na terenie Mennica Legacy Tower zostały objęte honorowym patronatem Burmistrza Dzielnicy Wola m.st. Warszawy. Tego rodzaju inicjatywy to oczywista korzyść dla mieszkańców. Bardzo się cieszę, że prywatni partnerzy angażują się w organizację akcji społecznych. To dobry prognostyk na przyszłość, zwłaszcza w kontekście przesuwającego się centrum miasta w kierunku Woli. Inwestorzy nie zapominają o naszych mieszkańcach i planując swoje inwestycje dbają o przyjazną przestrzeń publiczną, która w przyszłości może być wykorzystywana m.in. do organizacji przedsięwzięć kulturalnych – komentuje Krzysztof Strzałkowski, burmistrz dzielnicy Wola m.st. Warszawy.


0.0
Napisz pierwszy komentarz