Giant

Biurowiec przywracający prestiż

|
Wizualizacja biurowca Retro Office House
Wiele ulic polskich miast pięknieje z roku na rok. Pozytywne zmiany dotyczą także całych dzielnic. Czy eleganckie bryły nowoczesnych biurowców to jeden ze sposobów na przywracanie tym miejscom świetności?

Gdańskie modernizacje

W zeszłym roku w Gdańsku zakończyła się przebudowa biurowca C200 Office. Jest to przykład rewitalizacji budynku, który przez wiele lat służył Stoczni Północnej. Jak czytamy na stronie internetowej inwestycji: „modernizacja C200 Office jest przykładem ambitnych planów nowego zagospodarowania postindustrialnych terenów typowego dla wielu europejskich miast, takich jak Oslo, Londyn, Hamburg czy Kopenhaga, które pozwalają odzyskiwać dla tkanki miejskiej najlepsze lokalizacje, a jednocześnie zadbać o dziedzictwo kulturowe”. Gdańskie tereny postoczniowe cechują się atrakcyjnym położeniem, dlatego odzyskanie tej przestrzeni jest niezwykle ważne. Biurowiec C200 Office posiada nowoczesną elewację z iluminacją w technologii LED, która wyróżnia go na tle innych zabudowań w okolicy. Dzięki rewitalizacji stał się on „ozdobą” tego miejsca oraz nowoczesnym i komfortowym miejscem pracy.

W ubiegłym roku został również oddany do użytku biurowiec ZEFIR. Obiekt ten doskonale komponuje się z zabudową historycznego rejonu Gdańska, w którym się znajduje. Budynek bywa nawet określany mianem nowej wizytówki Starego Przedmieścia. Jak mówi Krzysztof Paul, prezes zarządu Unimor Development w wywiadzie dla portalu e-biurowce.pl (więcej: Pomerania Office Park – nowe miejsce na biurowej mapie Trójmiasta): „Dzięki unikatowej architekturze, a zwłaszcza bardzo charakterystycznej, nowoczesnej fasadzie, biurowiec ZEFIR w dużym stopniu odmienia oblicze Starego Przedmieścia, które przez lata stanowiło nieco zapomniany rejon Gdańska”. Biurowiec wpisuje się w przyjęte przez władze Gdańska założenia rewitalizacyjne dla obszaru Starego Przedmieścia.

Postindustrialne piękno

W wielu miastach prowadzone są działania mające na celu przywrócenie blasku dawnym dzielnicom przemysłowym. Niestety bardzo często to właśnie nieużywane, zniszczone fabryki są obiektami szpecącymi ulice miast. Na szczęście jedną z praktyk z zakresu zrównoważonego rozwoju w architekturze jest readaptacja takich obiektów. Po rewitalizacji pełnią one nowe funkcje i pozytywnie wpływają na wizerunek dzielnicy. Przykładem takiego obiektu jest Centrum Biznesowe Kopcińskiego. Budynek ten zbliżał się już do „śmierci technicznej”, ale dzięki staraniom inwestora (firmy HAMMERMED Nieruchomości) udało się go odrestaurować. Dziś zamiast starej fabryki Łodzianie mogą podziwiać biurowiec oferujący nowoczesną przestrzeń dla biznesu. 


0.0
Napisz pierwszy komentarz